Rząd Sri Lanki zwrócił się do ONZ o niepublikowanie raportu, bowiem - jak stwierdzono - mógłby on utrudnić wysiłki na rzecz pojednania. W oświadczeniu rządu odrzucono wnioski sformułowane przez autorów raportu jako stronnicze i fałszywe.
Raport przedstawia przebieg ostatniej ofensywy wojsk rządowych na enklawę tamilskich separatystów w północnej części Sri Lanki między styczniem i majem 2009 r. Wojskom rządowym zarzucono umyślne ostrzeliwanie szpitali, budynków ONZ i Czerwonego Krzyża, a także masowe rozstrzeliwanie jeńców i gwałcenie kobiet.
Z kolei Tamilskie Tygrysy (LTTE) miały wykorzystać 330 tys. cywilów w charakterze żywych tarcz. Osoby próbujące ucieczki miały być rozstrzeliwane. Autorzy raportu skrytykowali też ONZ za niewystarczające działania, które miały na celu ochronę ludności na terenach objętych walkami. Zarzuty te trzeba udowodnić, co byłoby możliwe jedynie w drodze międzynarodowego śledztwa. Tymczasem sekretarz generalny ONZ Ban Ki-mun oświadczył, że zarządzi takie śledztwo jedynie za zgodą rządu Sri Lanki (co jest bardzo mało prawdopodobne) lub na wniosek państw członkowskich.
Sri Lanka jest demokratyczno-socjalistyczną republiką w ramach Wspólnoty Narodów. Zgodnie z konstytucją z 16 sierpnia 1978 głową państwa jest prezydent, który stoi na czele rządu i jest naczelnym dowódcą armii. Wybierany jest w wyborach powszechnych maksymalnie na dwie 6-letnie kadencje
Tamilskie Tygrysy to organizacja tamilska, powstała w 1976, żądająca utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego Ilamu (tamilski தமிழ் ஈழம Tamil Eelam). Szacuje się, że Tamilskie Tygrysy liczą około 8-10 tys. dobrze uzbrojonych bojowników. Kontrolują północne i wschodnie wybrzeża Sri Lanki, a swoje akcje przeprowadzają na całej wyspie. Organizacja ma rozległe kontakty na całym świecie. Uzyskują fundusze od dużej tamilskiej diaspory w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Tamilskie Tygrysy uznane zostały przez USA oraz UE za organizację terrorystyczną
Tamilscy partyzanci zaczęli wysyłać na front także młode dziewczyny - początkowo jako sanitariuszki lub pracownice biurowe. Dziś kobiety same się szkolą, mają własne plany bojowe, osobne obozy. Stanowią połowę Tamilskich Tygrysów. Mają dwa pułki piechoty, pułk przeciwlotniczy, medyczny, mechaniczny, polityczny i Czarnych Tygrysów - samobójców. 17 maja 2009 roku Tamilskie Tygrysy ogłosiły złożenie broni.
Tomasz Skowronek