Wlk. Brytania: Trwa referendum, wybory do parlamentów krajowych i lokalne

[2011-05-05 10:16:30]

W Zjednoczonym Królestwie 5 maja od godz. 7.00 czasu lokalnego (godz. 8.00 czasu polskiego) Brytyjczycy głosują w ogólnokrajowym referendum w sprawie zmiany ordynacji wyborczej do Izby Gmin. Odbywają się też wybory do parlamentów w Irlandii Północnej, Szkocji i Walii oraz do 279 rad samorządowych. W okręgu Leicester South dodatkowo odbywają się wybory uzupełniające do Izby Gmin. W Leicester, Mansfield, Middlesbrough, Torbay oraz Bedford wyborcy wybierają burmistrzów.

Referendum ws. zmiany ordynacji wyborczej było jednym z punktów porozumienia koalicyjnego obu partii. Konserwatyści od początku zapowiadali, że są przeciwni zmianom. Liderowi Liberalnych Demokratów Nickowi Cleggowi zależy na zmianie ordynacji wyborczej, która od dziesięcioleci skazuje ich na pozycję trzeciej największej partii, ponieważ w powszechnym odczuciu głos oddany na liberałów jest głosem straconym.

Partia Pracy jest w tej kwestii podzielona. Kierownictwo chce zmiany ordynacji, ale ok. 200 laburzystowskich posłów Izby Gmin i członków Izby Lordów jest przeciw nim.

Obecnie mandat w wyborach do Izby Gmin obsadzany jest przez kandydata, który uzyskał zwykłą większość. Alternatywna ordynacja zakładałaby uzyskanie minimum 50 proc. głosów i uszeregowanie kandydatów według preferencji. Zamiast stawiać krzyżyk przy nazwisku jednego kandydata, wyborca stawiałby numerki. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyskałby 50 proc. głosów, to wówczas odpadałby ten, który uzyskał ich najmniej, a pomiędzy pozostałych kandydatów rozdzielano by głosy tzw. drugiej preferencji, czyli te, przy których wyborcy najbardziej przegranego postawili nr 2.

Komentatorzy zauważają, że dotychczasowa ordynacja w wyborach do Izby Gmin nie odzwierciedla nastawienia wyborców, ponieważ wynik wyborów lokalnych, czy europejskich, w których obowiązuje proporcjonalny system, daje zupełnie inny wynik niż wynik wyborów ogólnokrajowych.

Wybory są ważnym sprawdzianem opinii, ponieważ jest to pierwsze głosowanie na tak dużą skalę od czasu zarządzenia przez koalicję cięć wydatków na 81 mld funtów w okresie obecnej kadencji parlamentu.

Sondaże sugerują, że największymi przegranymi zarówno referendum ws. ordynacji wyborczej, jak i wyborów lokalnych mogą być Liberalni Demokraci - koalicyjny partner konserwatystów. Duża liczba wyborców ma im za złe, że weszli do koalicji z konserwatystami, popierając rozwiązania, którym byli przeciwni w ubiegłorocznej kampanii wyborczej, np. zwyżkę opłat za studia.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku