Włochy: Cisza przed wyborami samorządowymi

[2011-05-14 18:42:34]

14 maja we Włoszech obowiązuje cisza wyborcza przed rozpoczynającymi się 15 maja dwudniowymi wyborami samorządowymi w części kraju. Do udziału w dwudniowym głosowaniu uprawniona jest blisko jedna czwarta wszystkich włoskich wyborców - prawie trzynaście milionów ludzi. Wybierać oni będą między innymi burmistrzów i rady miejskie w Mediolanie, Turynie, Neapolu, Bolonii, Sienie, Reggio Calabria, Rawennie, Cosenzy, Crotone. Po raz kolejny wybory władz miast, prowincji i gmin są w istocie plebiscytem popularności premiera Włoch Silvio Berlusconiego, który taki właśnie ton nadał całej kampanii wyborczej i umieścił swoje nazwisko na pierwszym miejscu list w Mediolanie i Neapolu. Całą kampanię skoncentrował zaś na atakach na lewicę oraz sprzyjających jej według niego sędziom i prokuratorom.

Zdaniem korespondentki PAP Sylwii Wysockiej kampania wyborcza była wyjątkowa także dlatego, że przebiegała jednocześnie z czterema procesami szefa rządu przed sądem w Mediolanie. Premier oskarżony jest o korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie urzędu, korupcję oraz oszustwa finansowe w należącej do niego telewizji Mediaset. W poniedziałek 16 maja, w drugim dniu wyborów, Berlusconi ma stawić się w sądzie na procesie w sprawie zarzutu wręczenia łapówki brytyjskiemu adwokatowi Davidowi Millsowi.

Uwaga obserwatorów jest jednak zwrócona na rządzony od lat przez centroprawicę Mediolan - największe miasto, w którym dojdzie do wyborczego pojedynku. Dotychczasowa burmistrz(a?) Letizia Moratti z partii Berlusconiego Lud Wolności zmierzy się z kandydatem centrolewicowej opozycji Giuliano Pisapią (na zdjęciu). W ostatnich dniach kampanii polityczną burzę we Włoszech wywołały słowa Moratti, byłej ministerki oświaty w poprzednim rządzie Berlusconiego, która powiedziała, że jej rywal ukradł w latach 70. samochód, potrzebny do akcji terrorystycznej organizowanej przez ultralewicową organizację. Pisapia udowodnił, że został oczyszczony przez sąd z tego zarzutu. Premier pochwalił Moratti mówiąc, że "pokazała pazury".

Również w Mediolanie doszło do innego głośnego incydentu, gdy jeden z kandydatów na radnych z ramienia prawicowego Ludu Wolności (Popolo della Libertà, PdL), partii Berlusconiego, rozwiesił plakaty z hasłem: "Czerwone Brygady precz z prokuratur". Zdaniem komentatorów wziął przykład z samego premiera, który wielokrotnie, zwłaszcza w tej kampanii, zarzucał przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości lewicowe sympatie i prowadzenie "działalności wywrotowej".

Lokalne wyborcze otwarte będą 15 maja w godzinach 8-22 i 16 maja w godzinach 7-15.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku