Prasa w USA: Po zatrzymaniu Strauss-Kahna przyszłość MFW jest niepewna

[2011-05-16 13:06:50]

Opiniotwórcze gazety w USA, komentując zarzuty przemocy seksualnej postawione dyrektorowi generalnemu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique'owi Strauss-Kahnowi stwierdziły, że budzą one niepewność co do przyszłości tej organizacji oraz prób kontrolowania kryzysu długu publicznego w Europie. "The New York Times" napisał, że trudniej wyobrazić sobie gorszy moment na pozostawienie MFW bez silnego europejskiego lidera (...) Tonąca w długach Grecja jest na granicy wnioskowania o większą pomoc od Unii Europejskiej i MFW. Ożywienie gospodarcze w Irlandii po kryzysie bankowym pozostaje w najlepszym razie odległą perspektywą, a po sfinalizowaniu międzynarodowego porozumienia ws. pomocy dla Portugalii, pojawi się pytanie, czy finansowego ratunku nie będzie wymagać znacznie większa i coraz bardziej zastała gospodarka Hiszpanii.

"The New York Times" dodał, że nie jest jasne, czy na czele MFW ponownie stanie Europejczyk, zwracając uwagę, że wprawdzie to właśnie Europejczyk zwyczajowo zajmował najwyższe stanowisko w tej organizacji, a drugie co do ważności - Amerykanin, jednak w świetle wzrostu zamożności i wpływów państw wschodzących, wzrasta presja, by następny lider Funduszu pochodził z Chin, Turcji czy Brazylii. Gazeta zaznaczyła także, iż zatrzymanie Strauss-Kahna wywołało szok, skandal, niedowierzanie i zakłopotanie we Francji.

Z kolei według "The Washington Post" komentowane zdarzenie wywołało niepewność co do prób kontrolowania kryzysu długu publicznego w Europie i wzbudziło wątpliwość co do przyszłości jednej z najpotężniejszych światowych instytucji finansowych. Stołeczny dziennik podkreśla, że Strauss-Kahn był zwolennikiem niesienia pomocy dla zadłużonej Grecji, Irlandii i Portugalii, a niewypłacalność jednego z tych państw zaszokowałaby światowe rynki finansowe i zagroziłaby ożywieniu gospodarczemu w USA. Wicedyrektor MFW John Lipsky, który 15 maja przejął obowiązki Strauss-Kahna, planował ustąpić ze swojego stanowiska za kilka miesięcy. Na czele tej instytucji finansowej od dawna stał Europejczyk, więc kraje takie jak Chiny i Indie rozważają wystawienie swojego kandydata, a to mogłoby mieć duże implikacje dla organizacji. Według dziennika państwa wschodzące należące do MFW skarżą się, że Fundusz jest hojniejszy wobec państw europejskich niż państw rozwijających się.

"The Wall Street Journal" napisał natomiast, że zaskakujące zatrzymanie szefa MFW grozi wywróceniem francuskiej polityki i osłabieniem centralnej roli MFW w rozwiązywaniu pogłębiającego się kryzysu długu publicznego w Europie. Nazwał Strauss-Kahna orędownikiem niesienia pomocy finansowej Europie w sytuacji, gdy światowa gospodarka podnosi się z kryzysu finansowego, a Unia Europejska jest ogarnięta serią kryzysów długu publicznego. Zatrzymanie może dostarczyć amunicji krytykom kontynuowania pomocy dla Grecji i reszty strefy euro, a także zmienić kierunek francuskich przyszłorocznych wyborów prezydenckich, zwiększając szanse Nicolasa Sarkozy'ego, a także liderki prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Przed zatrzymaniem Strauss-Kahn we francuskich sondażach opinii publicznej wyprzedzał obecnego prezydenta.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku