Lublin: PPP - "Sierpień 80" przedstawia kandydatów w wyborach (film)
[2011-06-18 09:21:17]
17 czerwca w hotelu Huzar w Lublinie odbyła się konferencja prasowa Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80" podczas której przedstawiono kandydatów ugrupowania w wyborach parlamentarnych w dwóch okręgach na terenie województwa lubelskiego - nr 6 (Lublin) oraz nr 7 (Chełm - Zamość - Biała Podlaska). Poza działaczami z Lubelszczyzny w spotkaniu wzięli udział wiceprzewodniczący partii - Mariusz Olszewski i Elżbieta Fornalczyk.
Olszewski mówił o głównych założeniach programowych PPP - "Sierpień 80" w zbliżających się wyborach. Wspomniał m.in. o trudnej sytuacji osób młodych kończących studia, którzy nie mogą znaleźć pracy, o likwidacji szkół, które szczególnie dotyka tereny wiejskie oraz o pracy na umowy śmieciowe, emigracji zarobkowej czy o problemie prywatyzacji służby zdrowia. Jak podkreślił tylko Polska Partia Pracy będzie w kampanii wyborczej mówić o problemach zwykłych ludzi.
O sytuacji pracowników wielkich sieci handlowych mówiła z kolei Elżbieta Fornalczyk wspominała ona o zjawisku multiskilingu czyli przenoszeniu pracowników np. z rozkładania towaru na kasę, a później rozliczanie ich z niewykonanej pracy na swoim dziale, o bardzo wysokich normach skanowania produktów oraz o niskich płacach pracowników marketów. W swoim wystąpieniu Fornalczyk wspomniała także, że w niektórych sieciach np. w Obi represjonowani są działacze związkowi.
Kandydatów z terenu województwa lubelskiego przedstawił Szymon Martys. Są wśród nich m.in. emerytowany nauczyciel z Białej Podlaskiej Wiesław Wrotkowski, przewodniczący struktur Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w Tesco w Lublinie - Zofia Wach, Łukowie - Zofia Szulej i Hrubieszowie - Rafał Tokarski. Martys mówił też o sprawach, które PPP - "Sierpień 80" chce poruszać w województwie lubelskim w tym m.in. sytuację ludzi młodych (Lublin jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce) czy problemy rolników.
Po konferencji działacze PPP - "Sierpień 80" i WZZ "Sierpień 80" udali się do Chełma, gdzie przed miejscowym Tesco odbyła się akcja informacyjna na temat sytuacji pracowników super i hipermarketów. Rozdawano tygodnik "Kurier Związkowy" z artykułem poświęconym sytuacji w Tesco w województwie lubelskim.
Michał Warecki
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.
1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.
1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.
1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.
1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.
1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.
1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.
1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.
1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.
1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.
2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.