Maroko: Protest przeciwko reformom zaproponowanym przez króla
[2011-06-21 03:46:36]
Z inicjatywy młodzieżowego Ruchu 20 Lutego w Rabacie, Casablance, Tangerze i Marakeszu miały miejsce 19 czerwca protesty społeczne przeciwko królowi. W porównaniu z opozycją w Libii, Tunezji, Egipcie, Syrii czy Jemenie postulaty Ruchu 20 Lutego mają umiarkowany charakter. Ruch nie domaga się ustąpienia króla ani obalenia monarchii, sprowadzając swoje żądania jedynie do ustanowienia monarchii konstytucyjnej i demokracji parlamentarnej.
Na umiarkowane postulaty marokańskiej opozycji król Mohammed VI odpowiada propozycją umiarkowanych reform. Król jest gotów zrezygnować tylko z niewielkiej części swoich prerogatyw. Proponuje wzmocnienie pozycji władzy wykonawczej. Premier otrzymałby tytuł Prezydenta Rządu i miałby prawo mianowania ministrów, które do tej pory przysługiwało królowi. Król oddaje również premierowi prawo do rozwiązywania parlamentu. Sam premier, do tej pory mianowany przez króla, reprezentowałby tę partię polityczną, która uzyskałaby największą liczbę głosów w wyborach parlamentarnych. Król rezerwuje sobie kluczową rolę w kwestiach obronności, bezpieczeństwa i religii. Będzie on nadal mieć decydujący wpływ na działalność Rady Ministrów (nie mylić z rządem) oraz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa, które to dwa organy odpowiadają za politykę w zakresie bezpieczeństwa. Formalnie posiedzenia obydwu rad ma prowadzić premier, jednak według porządku dziennego ustalonego przez króla. Król ma również zachować status najwyższego autorytetu religijnego. Ponadto ma być mu zagwarantowana nietykalność.
Swoje propozycje król zamierza poddać pod referendum zwołanym na 1 lipca. Królewskie reformy ostro krytykuje opozycja uważając, że nie odpowiadają one jej postulatom rzeczywistego rozdziału władzy między monarchę a rząd i parlament.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
5 listopada:
1855 - W Terre Haute (Indiana) urodził się Eugene V. Debs, amerykański działacz robotniczy, jeden z założycieli IWW. Z ramienia SPA 5-krotnie kandydował na stanowisko prezydenta USA.
1918 - Z inicjatywy SDKPiL i PPS-Lewicy powstała w Lublinie pierwsza na ziemiach polskich Rada Delegatów Robotniczych oraz Milicja Ludowa jako jej siła zbrojna.
1920 - Powstała Komunistyczna Partia Estonii.
1922 - Wybory do sejmu I kadencji. PSL "Wyzwolenie" zdobył 49 mandatów (10,9 proc. głosów), PPS 41 (10,1 proc.), komuniści 2 (1,4 proc.).
1923 - Rozpoczął się powszechny strajk protestacyjny, proklamowany przez CKW PPS i KCZZ.
1934 - Turcja: Kobiety otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze.
1973 - W Nowym Jorku zmarł Joaquín Maurín, hiszpański polityk, jeden z liderów POUM.
2000 - W Paryżu zmarł Roger Peyrefitte, pisarz francuski, pionier literatury gejowskiej, autor m.in. "Tajemnych przyjaźni".
2009 - W demonstracji studenckiej w Wiedniu wzięło udział 8 tys. osób.
2015 - John Magufuli z lewicowej Partii Rewolucji został prezydentem Tanzanii.
?