Białoruś: Zagraniczne kredyty i prywatyzacja

[2011-07-17 02:25:55]

Premier Białorusi Michał Miasnikowicz poinformował za pośrednictwem rosyjskiego kanału telewizyjnego Russia Today, że jego rząd zamierza wystąpić do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przyznanie kredytu w kwocie od 3 do 7,5 miliarda dolarów. Jak się wyraził, taka wysokość kredytu to zaledwie okruszki w porównaniu z tym, co wspólnota międzynarodowa, w tym MFW, daje niektórym państwom Unii Europejskiej, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu kryzysu. Białoruś potrzebuje wsparcia finansowego przede wszystkim w celu wyrównania bilansu płatniczego. Deficyt obrotów bieżących osiągnął już poziom 16 proc. PKB. Na wysokość deficytu wpływa głównie handel z Rosją. W ciągu ostatnich pięciu lat ceny importowanego z Rosji gazu wzrosły o 450 proc., podczas gdy ceny eksportowanych do Rosji białoruskich towarów zwiększyły się tylko o 25-30 proc. Widoczne są jednak symptomy poprawy. W maju br. odnotowano dodatnie saldo w obrotach handlowych z zagranicą na poziomie 120 milionów dolarów.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oficjalnie nie ustosunkował się jeszcze do białoruskich starań o kredyt. Sprawozdanie misji MFW, która przebywała na Białorusi w pierwszej połowie czerwca br., stwierdza jedynie, że rozmowy w Mińsku to zaledwie początek dyskusji i mamy jeszcze długą drogę przed sobą. MFW oczekuje od Białorusi przeprowadzenia reform strukturalnych mających na celu poprawę efektywności gospodarowania przedsiębiorstw i funkcjonowania systemu finansowego. Zdaniem MFW, bank centralny powinien powstrzymać emisję pieniądza, ograniczyć udzielanie kredytów na realizację programów rządowych oraz wprowadzić płynny kurs waluty. Ponadto MFW zaleca zamrożenie płac w sektorze państwowym, co zdaniem Funduszu, jest jedną z głównych przyczyn inflacji. W podobnym duchu wypowiedziała się stała przedstawicielka MFW na Białorusi Natalia Koliadina. Występując na zebraniu klubu dyrektorów krajowego związku przedsiębiorców stwierdziła, że twarda polityka pieniężno-kredytowa może doprowadzić do zmniejszenia inflacji mającej bezpośredni wpływ na poziom kursów walutowych. Opowiedziała się też za zmniejszeniem ingerencji państwa w regulowanie poziomu cen. Jaj zdaniem, brak kontroli cen doprowadzi do wytworzenia się optymalnego poziomu cen pozwalającego na lepszą dystrybucję zasobów do najbardziej efektywnych sektorów gospodarki i przedsiębiorstw.

Za drugi sposób ratowania gospodarki uznana została prywatyzacja. Przebywający z wizytą w Moskwie premier Miasnikowicz namawiał rosyjski biznes do inwestowania w białoruską gospodarkę. Jak stwierdził, otwieramy naszą gospodarkę i będziemy stwarzać wszelkie warunki ku temu, aby w pierwszej kolejności przyszli do nas partnerzy z unii celnej, którą Białoruś tworzy wraz z Rosją i Kazachstanem. Dodał też, że liczy na aktywne podejście i inicjatywę ze strony firm rosyjskich w zakresie prywatyzacji białoruskiej gospodarki. Jednocześnie wyraził ubolewanie, że negocjacje w tych sprawach trwają zbyt długo. Przykładowo rosyjski potentat naftowy Łukoil od ponad dwóch lat przymierza się do zakupu białoruskiego przedsiębiorstwa tej branży Polimir. Chcielibyśmy wiedzieć "tak" czy "nie", ponieważ mamy też i inne oferty, jednak prawo pierwokupu zaproponowaliśmy partnerom rosyjskim - mówił Miasnikowicz. Oprócz sektora naftowego wymienił też przemysł chemiczny, farmaceutyczny, mikroelektronikę i technologie informatyczne jako te dziedziny w których możliwy jest rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej.

Białoruski premier określił też warunki, jakie musiałaby spełniać firma przy prywatyzacji przedsiębiorstw. Przy prywatyzacji zwracamy uwagę na to, aby nowy właściciel wypełniał zobowiązania wynikającego z partnerstwa socjalnego. Nie możemy dziś zgodzić się na to, żeby problemy ludzkie zeszły na dalszy plan i wszystko było podporządkowane jedynie osiąganiu zysków - powiedział Miasnikowicz.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku