Egipt: Wybory bez zagranicznych obserwatorów

[2011-07-22 04:17:06]

Sprawująca tymczasową władzę w Egipcie Najwyższa Rada Wojskowa podała do publicznej wiadomości zasady organizowania wyborów parlamentarnych. Jak poinformował na konferencji prasowej członek rady, wiceminister obrony Mamduh Szahin, wybory mają się odbyć w październiku br. w trzech turach. Do obsadzenia będą 504 mandaty w izbie niższej - Zgromadzeniu Narodowym i 290 na 100 w izbie wyższej - Radzie Szury. Pozostałych stu mianować będzie prezydent. Zniesiony ma być, wprowadzony za rządów Hosniego Mubaraka, parytet gwarantujący kobietom miejsca w parlamencie. Zachowano natomiast, wprowadzono jeszcze za czasów Gamala Abdel Nasera, zasadę, że połowę parlamentarzystów mają stanowić robotnicy i chłopi. Obniżono granicę wieku dla kandydatów na deputowanych do Zgromadzenia Narodowego z 30 do 25 lat, co ma zachęcić młodzież do większego udziału w wyborach. Utrzymano natomiast limit wieku dla przyszłych senatorów na poziomie 35 lat. Na mocy dekretu Najwyższej Rady Wojskowej powołano Centralną Komisję Wyborczą na której czele stanął prezes kairskiego Sądu Apelacyjnego Abdel Ahmed Ibrahim. Komisja ma rozpocząć prace z dniem 18 września. Zgodnie z zapowiedziami wojskowej rady wybory miały odbyć się we wrześniu. Jednakże 13 lipca postanowiono o przesunięciu terminu wyborów na październik. Decyzja ta została dobrze przyjęta przez nowopowstałe partie polityczne. Jak stwierdził lider liberalnej partii el-Ghad Szadi Taha, przesunięcie terminu głosowaniu da tym młodym partiom, które dopiero co powstały, szansę na stworzenie stabilnej podstawy swojej działalności a jednocześnie pozwoli na odebranie części głosów zadomowionym na scenie politycznej Bractwu Muzułmańskiemu.

Rządzący w Egipcie nie przewidują udziału w wyborach zagranicznych obserwatorów. Jak oświadczył minister Szahin, nasi sędziowie będą nadzorować cały proces wyborczy, natomiast odrzucamy wszelką zagraniczną ingerencję w nasze sprawy wewnętrzne. Dodał też, że chociaż władze nie mają nic do ukrycia, to wykluczenie zagranicznych obserwatorów stanowi niezbędny krok w kierunku ochrony suwerenności Egiptu. Ta pseudopatriotyczna argumentacja nie okazała się zbyt przekonywująca. Decyzję rady skrytykował publicznie m.in. członek Narodowej Rady na rzecz Praw Człowieka Hafez Abu Saada, mówiąc, że obietnice ze strony wojskowej rady co do wolnych i uczciwych wyborów nie spełniają oczekiwań a zapowiedź wykluczenia zagranicznych obserwatorów stanowi lustrzane odbicie linii politycznej Hosniego Mubaraka. Dodał też, że wiele krajów obserwuje to, co się dzieje w Egipcie i nie jest to zbyt pozytywny sygnał.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku