Turcja: Dymisja wysokich dowódców wojskowych

[2011-07-29 23:19:17]

Jak podał kanał CNN Turk, 29 lipca szef sztabu tureckiej armii generał Işık Koşaner, a także dowódcy wojsk lądowych, lotnictwa i marynarki złożyli dymisje. Według mediów, powodem rezygnacji jest utrzymujące się od lat napięcie między wojskowymi a rządem. Agencja Anatolia poinformowała, że Koşaner i trzej inni dowódcy przechodzą na emeryturę.

Nie mogę pozostawać na (...) stanowisku, ponieważ nie jestem w stanie wywiązać się z obowiązku obrony praw moich podwładnych - powiedział Koşaner według portalu informacyjnego "Hürriyet", na który powołuje się agencja Reuters.

Dowódcy ogłosili, że rezygnują, kilka godzin po oskarżeniu kilkunastu wysokich rangą wojskowych o przygotowywanie antyrządowego spisku w 2003 r., podaje Associated Press. Chodzi o rzekomy spisek o kryptonimie "Młot kowalski". Jego uczestnicy mieli planować zamach bombowy na meczet, a także inne akty terroru, dzięki którym wojsko mogłoby interweniować pod pozorem przywracania porządku.

Łącznie w więzieniach przebywa obecnie 42 generałów i kilkunastu oficerów, których będąca u władzy od 2002 r. AKP podejrzewa o próby przeprowadzenia zamach stanu. Procesy stały się powodem napięcia między laicką armią a rządzącymi umiarkowanymi islamistami z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Wojsko jest zdania, że oskarżonym przysługuje prawo do awansu, z którego będą mogli skorzystać po wyjściu na wolność. Rząd chce, aby oskarżeni przeszli na emeryturę.

Osobne procesy toczą się również przeciwko ponad czterystu osobom - wykładowcom akademickim, dziennikarzom, politykom i wojskowym. Zdaniem władz oskarżeni jako członkowie grupy świeckich nacjonalistów "Ergenekon" spiskowali w sprawie obalenia rządu.

W pierwszym tygodniu sierpnia odbędzie się spotkanie Najwyższej Rady Wojskowej, którego tematem będzie obsadzanie najwyższych stanowisk w armii. 29 lipca Koşaner rozmawiał na ten temat z premierem Recepem Tayyipem Erdoğanem oraz prezydentem Abdullahem Gülem.

Premier spotkał się z dowódcą żandarmerii gen. Necdetem Özelem, który jest obecnie najwyższym rangą dowódcą na stanowisku i którego już wcześniej typowano na kolejnego głównodowodzącego tureckiej armii. Zdaniem Associated Press Rezygnacja Koşanera tylko ten proces przyśpieszy.

Konflikty między rządem i armią nie są w Turcji niczym nowym. Od 1960 r. turecka armia obaliła cztery rządy. Postępowanie obecnego wcale nie musi być więc oceniane jako przejaw nadmiernej czy paranoicznej zapobiegliwości.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 listopada:

1928 - Początek XXI Kongresu PPS w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu; większość delegatów przeciwko współpracy z PPS dawną Frakcją Rewolucyjną i resztą lewego skrzydła obozu władzy.

1935 - W Jerozolimie urodził się Edward Said, amerykański krytyk i teoretyk literatury. Autor m.in. "Orientalizmu".

1942 - Powstał Patriotyczny Front Lewicy Polskiej.

1945 - Ukazał się pierwszy numer miesięcznika ideologiczno-teoretycznego "Przegląd Socjalistyczny".

1961 - Początek wojny między siłami rządowymi Wietnamu Płd. a Viet Congiem.

1998 - Utworzono Europejski Trybunał Praw Człowieka.

2006 - W Wiedniu założono Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ITUC).


?
Lewica.pl na Facebooku