Agnieszka Mrozik, Piotr Szumlewicz: "Top Model" przed KRRiT

[2011-09-08 15:24:08]

Po zakończeniu pierwszej edycji programu "Top Model" przesłaliśmy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na treści w nim zawarte. Poniżej przedstawiamy naszą krótką korespondencję z KRRiT.

Skarga Agnieszki Mrozik i Piotra Szumlewicza do Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 20.12.2010 dotycząca programu "Top Model" nadawanego w stacji telewizyjnej TVN

Przedstawiamy skargę odnośnie cyklu programów "Top Model: Zostań modelką" emitowanego w kanale TVN w okresie 8 września - 1 grudnia 2010 roku. W naszej opinii program naruszył elementarne standardy dziennikarskie i pojawiły się w nim treści, które nie powinny być emitowane w ogólnodostępnej stacji telewizyjnej.

Istotą programu było systematyczne upokarzanie i obrażanie uczestniczących w nim osób. Prowadzący traktowali uczestniczki programu pogardliwie. W audycjach często pojawiały się bardzo obraźliwe wypowiedzi dotyczące ich urody, wieku czy inteligencji. Prowadzący wyśmiewali urodę kandydatek na modelki, kwestionowali ich kobiecość, ostro piętnowali ich wagę i wygląd. W kilku przypadkach jurorzy nakazywali uczestniczkom wykonywanie upokarzających czynności, jak np. klękanie przed nimi (odcinek 1, 8 września 2010 r.), innym zaś razem uciekali się do gestów, które mogą uchodzić za przemocowe (np. głośny krzyk jednego z jurorów, Marcina Tyszki, wprost do ucha jednej z uczestniczek - odcinek 7, 20 października 2010 r.).

Program negatywnie oddziaływał nie tylko na uczestniczki programu, ale także na widownię, którą epatował treściami wybitnie seksistowskimi, ageistowskimi, a nawet rasistowskimi, naruszając tym samym standardy etyczne obowiązujące w przestrzeni publicznej. Promując wychudzony model kobiecej sylwetki jako wzorzec piękna, program upowszechniał treści szkodliwe dla zdrowia i życia, co wydaje się szczególnie kontrowersyjne w zderzeniu z europejskimi i światowymi kampaniami nakierowanymi na walkę z anoreksją wśród modelek i kobiet (szczególnie młodych), dla których stanowią one ważny punkt odniesienia.
Stacja TVN już dzisiaj zapowiada produkcję drugiej serii Top Model, deklarując, że będzie miała ona znacznie brutalniejszy przekaz niż część pierwsza. Można zatem żywić uzasadnione obawy, że pojawią się w niej sytuacje, w których uczestniczki programu będą traktowane w sposób jeszcze bardziej pogardliwy i brutalny niż miało to miejsce w pierwszej edycji. W tej sytuacji apelujemy do Państwa o zablokowanie emisji drugiej serii programu.

Przedstawiamy niektóre uwagi jurorów programu, które w naszej opinii stanowią przykład treści pogardliwych i obraźliwych, niekiedy oscylujących na granicy mowy nienawiści (zob. oficjalna strona programu http://modelki.plejada.pl/index.html):
"Padaj tu, na kolana, dlaczego mamy Cię wybrać" - odcinek 1 (8.09.2010)
"Jesteś prawie emerytką, ale tu mi się podobasz" - odcinek 1 (8.09.2010)
"Biust wisi Ci do kolan" - odcinek 1 (8.09.2010)
"To wygląda potwornie - jak karykatura kobiety, a nie kobieta" (8.09.2010)
"Jesteś atrakcyjną kobietą. To dlaczego robisz wszystko, aby wyglądać jak koleś?" - odcinek 1 (8.09.2010)
"Wyglądasz jakbyś miała włosy na torsie" - odcinek 2 (15.09.2010)
"Musisz pracować nad jakością swojego ciała, bo powoli zaczyna ono wisieć" - odcinek 2 (15.09.2010)
"Masz dużo cech męskich i czuję jakbyś była chłopakiem" - odcinek 2 (15.09.2010)
"Wyglądasz jak słoń morski wylegujący się na plaży" - odcinek 6 (13.10.2010)
"Widzę tu przede wszystkim wielki udziec" - odcinek 6 (13.10.2010)
"Mamy tu młodą twarz i stare dłonie robola" - odcinek 8 (27.10.2010)
"Twój biust wygląda jak rozmiar D i wisi ci jak u starej Murzynki" - odcinek 8 (27.10.2010)
"Ty nie jesteś kobietą na tym zdjęciu, jesteś jakimś kobietonem" - odcinek 8 (27.10.2010)
"To, że chłopak cię rzucił, to jest wytłumaczenie z dupy. Nikogo to nie obchodzi" - odcinek 10 (10.11.2010)

2 marca 2011 roku KRRiT przesłała odpowiedź na skargę o następującej treści:

Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na skargę, dotyczącą treści audycji z cyklu "Top Model", wyemitowanych w programie TVN uprzejmie informuję, że w ramach prowadzonego w tej sprawie postępowania otrzymaliśmy wyjaśnienia p. Edwarda Miszczaka, dyrektora programowego TVN SA. Ich treść przekazuję w załączeniu.
Pragnę podkreślić, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji (tj. Dz.U. z 2004 roku, Nr 253, poz. 2531, z późn. zm.) nadawca kształtuje program samodzielnie w zakresie zadań określonych w art. 1 ust. 1 i ponosi odpowiedzialność za jego treść. Natomiast art. 14 stanowi: Nałożenie na nadawcę obowiązku lub zakazu rozpowszechniania określonej audycji lub przekazu może nastąpić wyłącznie na podstawie ustawy.

Analiza treści wybranych odcinków cyklu w kontekście wyjaśnień przedstawionych przez nadawcę, w szczególności dotyczących zasad, na jakich uczestniczki zgadzały się wziąć udział w programie, nie wykazała naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji. Działania Telewizji TVN SA związane z realizacją cyklu "Top Model" mieszczą się w zagwarantowanej ustawowo samodzielności nadawcy w zakresie kształtowania programu.

Uprzejmie proszę o przyjęcie powyższych wyjaśnień.
Z poważaniem Jarosław Firlej, Wicedyrektor

Do listu KRRiT zostało dołączone pismo dyrektora programowego TVN S.A., Edwarda Miszczaka. Pochodzi ono z 23 listopada 2010 roku, a więc zostało napisane przed przesłaniem skargi. Oto jego treść:

Odpowiedź dyrektora programowego TVN SA Jana Miszczaka z 23.11.2010 do Pana Jana Dworaka, przewodniczącego KRRiT

Szanowny Panie Przewodniczący,
W odpowiedzi na pismo symbol WSW-051-1402/2010/2 w sprawie skargi telewidza dotyczącej emisji audycji "Top Model" informuję, że - po zbadaniu sprawy - nie podzielam zawartych w niej zarzutów.

Przede wszystkim nie zgadzam się z oceną, że program propaguje niemoralne zachowanie, a na uczestniczki wywierano presję, aby wymóc pozowanie nago. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszej, najlepiej zapowiadającej się modelki. Pozowanie do zdjęć – również aktów - jest częścią pracy modelki.

Przed przystąpieniem do konkursu kandydatki miały obowiązek zapoznać się z regulaminem. W regulaminie wskazano m. in., że uczestniczki będą musiały "wykazywać się wystarczającą odpornością fizyczną, psychiczną i umysłową potrzebną do spędzenia około miesiąca w monitorowanym Domu Modelek w nietypowych warunkach". Uczestniczki zostały ponadto poinformowane (i wyraziły na to zgodę), że "zadania konkursowe w audycji mają możliwie wiernie oddawać warunki i realia pracy modelki, w związku z tym wśród zadań i elementów audycji będą również sesje aktów, gdzie Uczestniczki występują bez ubrania lub częściowo ubrane".

Niezależnie od powyższego wszystkie kandydatki zostały zbadane przez psychologa m.in. pod kątem dojrzałości emocjonalnej.

Gdy idzie o udział w sesjach zdjęciowych Pameli Jedziniak, to w sesji pokazanej w odcinku 6 października, w której miała pozować toples, ostatecznie wystąpiła w topie z materiału. W audycji emitowanej 13 października Pamela Jedziniak pozowała w sposób ukrywający miejsca intymne. Co do zarzutu, iż wspomniana uczestniczka jest niepełnoletnia informuję, że w momencie emisji drugiego z kwestionowanych odcinków Pamela Jedziniak była już pełnoletnia, a zgodę na jej udział w programie wyraziła i wszelkie formalne oświadczenia w jej imieniu złożyła matka uczestniczki, będąca jej przedstawicielką ustawową w rozumieniu prawa.
Na marginesie pragnę dodać, że doszukiwanie się jakiegoś specjalnego kontekstu erotycznego wydaje się świadczyć o przewrażliwieniu protestującej osoby. W mojej ocenie uczestniczki programy zostały pokazane w sposób estetyczny i adekwatny do wymogów zawodu, do którego kandydują.

Z poważaniem, Dyrektor Programowy TVN S.A. Edward Miszczak

7 września 2011 roku ruszyła druga edycja programu "Top Model". Producenci zapowiadają, że będzie jeszcze ostrzejsza od pierwszej.

Agnieszka Mrozik
Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku