Poznań: Wznowiono postępowanie w sprawie pobicia Bartolika

[2011-09-17 23:56:26]

Wydział III Nadzoru nad Postępowaniem Przygotowawczym Prokuratury Okręgowej w Poznaniu postanowił wznowić umorzone wcześniej postępowanie w sprawie pobicia działacza lewicowego, publicysty i tłumacza Pawła Michała Bartolika, do którego doszło w nocy z 26 na 27 czerwca 2010 r. na terenie Poznańskiego Towarzystwa Wioślarzy "Tryton".

Postępowanie to zostało umorzone 23 listopada 2010 r. decyzją nadkomisarza Sławomira Kaczmarka z komisariatu Poznań-Wilda. Decyzja ta została zatwierdzona przez prokuratorkę Prokuratury Rejonowej Poznań-Wilda Ewę Kruś. Bartolik odwołał się następnie do Sądu Rejonowego Poznań-Wilda i Nowe Miasto, jednakże sędzia Tamara Grzelak postanowiła 16 lutego 2011 r. o utrzymaniu w mocy postanowienia o umorzeniu postępowania. Wyrok natychmiast się uprawomocnił.

Bartolik napisał 21 lipca pismo w tej sprawie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Wspominał w nim między innymi o błędzie faktograficznym w orzeczeniu Tamary Grzelak, która utrzymywała, że przesłuchano wszystkich wskazanych przez pokrzywdzonego świadków, mimo iż organy ścigania nie podjęły żadnych kroków w celu przesłuchania byłego trenera mężczyzn w "Trytonie", którego Bartolik wskazał jako prawdopodobnego sprawcę pobicia.

Bartolik stwierdza, że wyrok cechujący się taką faktograficzną nieścisłością narusza jego konstytucyjne prawo do obiektywnych, sprawiedliwych i słusznych decyzji sądowych. Sędzię, która popełnia w orzeczeniu wyroku tak ewidentny błąd faktograficzny, można określić jedynie mianem partaczki, podobnie jak mianem partacza określamy chirurga, który myli rękę z nogą. Za tak haniebną fuszerkę Tamara Grzelak powinna zostać pozbawiona prawa do wykonywania zawodu - komentuje Bartolik. Zapowiada też, że zastanowi się nad możliwymi krokami prawnymi przeciwko Tamarze Grzelak i innym osobom, które doprowadziły do umorzenia postępowania w sprawie jego pobicia.

W piśmie do Seremeta Bartolik stwierdza też, że uzasadnienie wyroku sporządzone zostało w sposób niechlujny, wskazując, że figuruje w nim jako Paweł Bartosik, zaś autor opinii prawnej w przedmiotowej sprawie Przemysław Konieczniak figuruje w orzeczeniu jako Paweł Konieczniak.

Prokuratura Generalna przekazała pismo Bartolika do jednostek organizacyjnych prokuratury w Poznaniu. W kolejnym piśmie, adresowanym do nich, wskazał on na odbiór społeczny sprawy, podkreślając, że nie zna nikogo, kto uznaje decyzję o umorzeniu postępowania za słuszną, a wielu jego znajomych artykułowało swe najwyższe oburzenie z tego powodu.

Bartolik wystosował w tej sprawie oświadczenie, opublikowane 9 grudnia 2010 r. na portalu Internacjonalista. Pisze w nim między innymi: Nie pozwolę na to, by sprawę zamieciono pod dywan, i aż do skutku będę działać na rzecz pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności. Będę również dążyć do wyjaśnienia kulisów sprawy, w tym przyczyn dotychczasowej opieszałości organów ścigania. Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj.

Adam Bieliński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku