Grecja: Walki pod parlamentem, KKE po stronie policji

[2011-10-21 11:01:47]

Do dużych stać demonstrantów z policją doszło podczas demonstracji 20 października przeciwko cięciom budżetowym w Grecji. Kilkaset tysięcy osób demonstrowało w Atenach, przed budynkiem parlamentu, w którym głosowany był kolejny etap planu oszczędnościowego.

Do sprzeciwu wobec działań rządu wezwały związki zawodowe oraz organizacje lewicowe.

Przed parlamentem doszło również do starcia między anarchistami i uczestnikami demonstracji różnych grup lewicowych, a bojówka chroniącą polityków Komunistycznej Partii Grecji (KKE) oraz funkcjonariuszy związku zawodowego PAME. Bojówka dopuszczała do placu jedynie demonstrantów należących do stalinowskiej KKE.

Ochroniarze polityków działali wspólnie z policją, której wskazywali demonstrantów, którzy z nimi walczyli.

Anarchiści oraz członkowie różnych grup lewicowych odpowiedzieli rzucając kamieniami zarówno w policje jak i bojówkarzy, z których co najmniej dwóch zostało poważnie rannych.

W wyniku zatrucia gazem łzawiącym zginął 53 letni robotnik, uczestnik ateńskiej demonstracji, członek związku zawodowego PAME. Według lekarzy nie żył już gdy nadjechała karetka. Prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie. Twierdzenia policji jakoby związkowiec zginął od uderzenia kamieniem okazały się fałszywe.

Do późnego wieczora trwały walki miedzy związkowcami i lewicowcami a policją w różnych częściach miasta. Protestującym w co najmniej kilku przypadkach udało się odbić zatrzymanych. Część zepchniętych przez policję demonstrantów zabarykadowała się na jednej ze stacji metra. Policja nie zdecydowała się na szturm.

Do starć doszło również w Joaninie, gdzie ochrona wiecu PAME zablokowała dostęp do placu około 600 demonstrantom z innych związków zawodowych, głównie anarchosyndykalistycznego ESE oraz ludziom z ruchu "oburzonych". W wyniku starcia rannych zostało 4 członków PAME i jeden z "oburzonych".

Pomimo protestów głosami parlamentarzystów PASOK - centrowego, rządzącego Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego, plan cięć został zaakceptowany. Częśc deputowanych PASOK deklarowała jednak, że jest to ostatni etap cięć, który popierają.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1924 - Na kongresie w Poznaniu utworzono Unię Związków Społdzielczych w Polsce.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.


?
Lewica.pl na Facebooku