Oświadczenie i spotkanie w 94. rocznicę Rewolucji Październikowej

[2011-11-07 08:10:38]

Kolektyw Internacjonalista.pl wydał oświadczenie zatytułowane "Kapitalizm nie jest rozwiązaniem", nawiązujące do 94. rocznicy Rewolucji Październikowej i mówiące głównie o tegorocznych protestach na całym świecie.

Jak czytamy w oświadczeniu, w bieżącym roku nastąpił ich znaczący wzrost, co stawia pod potężnym znakiem zapytania, jeśli nie przekreśla całkowicie wszelkich narracji o demokracji liberalnej jako ostatecznym wyrazie dążeń emancypacyjnych ludzkości i historycznej kwintesencji jej postępu. Wydarzenia te należy rozpatrywać w kontekście zaostrzonego i przewlekłego kryzysu globalnego kapitalizmu. System ten nie okazuje się remedium na bolączki ludzkości, lecz największym problemem na naszej planecie.

Kapitalizm neoliberalny, stanowiący najnowszą odsłonę kapitalizmu imperialistycznego, znajduje się w ciężkim kryzysie. Kryzys ten zyskał wiele wymiarów: poczynając od światowego kryzysu finansowego, za który w wielkiej mierze odpowiada rozpasana żądza zysku i zbrodnicza krótkowzroczność międzynarodowej finansjery i wielkich korporacji, aż po światowy kryzys żywnościowy, którego drastycznym przejawem jest potworna klęska głodu w Somalii. O niestabilności globalnego kapitalizmu świadczą też katastrofa nuklearna w japońskiej Fukuszimie, której skutki mogą jeszcze okazać się groźniejsze od skutków katastrofy w Czarnobylu, oraz skutkujący masakrą zamach terrorystyczny w Norwegii, dokonany przez prawicowego fanatyka i islamofoba.

Rozliczne protesty na świecie stanowią - jak czytamy dalej w oświadczeniu - odpowiedzi na ten kryzys, oznaczające kontestację już samych podstaw ustroju i systemu burżuazyjnego na dawno niespotykaną skalę. Przykładem jest kilkuletnia rebelia w praktycznie zbankrutowanej Grecji, która może szybko dojść do punktu krytycznego, gdyż doskonale widać, że problemy tego kraju w żadnym razie nie mogą zostać rozwiązane w warunkach kapitalizmu oraz ograniczonej i więdnącej demokracji parlamentarnej. Kolejne przykłady masowych buntów to ruch oburzonych w państwie hiszpańskim, inspirujący protesty antyneoliberalne, a nawet antykapitalistyczne w innych krajach, oraz wielomiesięczne protesty w Chile.

Dalej czytamy o fali niezadowolenia społecznego w Stanach Zjednoczonych, naczelnym filarze światowej burżuazji i imperializmu oraz kraju bez silnych tradycji lewicowych, poczynając od protestów w stanie Wisconsin przeciwko wymierzonemu w związki zawodowe ustawodawstwu, aż po masowy ruch "Occupy Wall Street", którego ostrze wymierzone jest w faktyczną dyktaturę finansjery i wielkich korporacji i który może poszczycić się na przykład doprowadzeniem do wybuchu pierwszego od 65 lat strajku generalnego w stanie Oakland. Znajdujemy też zdanie o takiej naturalnej ostoi reakcji jak Izrael, przez który przetoczyły się największe w jego historii demonstracje pod hasłami sprawiedliwości społecznej.

Najważniejszą areną buntu społecznego okazuje się świat arabski. W oświadczeniu przypomniano o samospaleniu w proteście, jakiego w grudniu ubiegłego roku dokonał w Tunezji Mohamed Buazizi, któremu policja skonfiskowała stragan i pozbawiła środków utrzymania. Wówczas chyba nikt nie przypuszczał, że jego czyn okaże się iskrą, z której rozgorzeje pożar. Tymczasem na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej obserwujemy dziś jedną z największych fal rewolucyjnych w historii ludzkości, która - choć nie pozwoliła dotąd nigdzie zainstalować władz, rzeczywiście reprezentujących interesy ludu - zdążyła już doprowadzić do zmiecenia starych satrapów w Tunezji i w Egipcie, a także w Libii, najprawdopodobniej przypieczętowała los tyranów w Syrii i w Jemenie oraz spędza sen z powiek wszystkim pozostałym reżimom autorytarnym w świecie arabskim.

Owa fala rewolucyjna wywołała pełne niepokoju reakcje przedstawicieli światowych elit. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen mówił po wybuchu powstania w Egipcie o zagrożeniu dla całego porządku światowego. Z kolei izraelski minister obrony Ehud Barak przestrzegał przed widmem reżimów rewolucyjnych pod wodzą nowego Robespierre’a czy Lenina. Fala rewolucyjna w świecie arabskim stała się inspiracją dla uczestników masowych protestów w różnych regionach świata i wywołała panikę sił imperialistycznych, co znalazło wyraz nawet w interwencji NATO w Libii, której pierwszym celem - dotąd niestety zrealizowanym - było zapanowanie nad żywiołami tamtejszego powstania ludowego.

Siły stojące za protestami i buntami społecznymi na całym świecie nie zdołały dotąd wypracować całościowego antykapitalistycznego programu, nie mówiąc już o krystalizacji międzynarodowego rewolucyjnego kierownictwa. Z ich działań wynika jednak nauka, że społeczeństwo kapitalistyczne pozostaje społeczeństwem fundamentalnie antagonistycznym, co musi periodycznie dać o sobie znać, i to w najbardziej zaostrzony sposób, tym bardziej oczywista, że cała historia kapitalizmu od jego zarania to również nieuchronnie historia walk antykapitalistycznych.

Oświadczenie kończy się zdaniem: Dokładnie tę samą naukę wyjątkowo dobitnie potwierdziła Rewolucja Październikowa - i dlatego przypominamy o tym w rocznicę tego zrywu.

Pełny tekst oświadczenia można znaleźć tutaj.

***


5 listopada portale Władza Rad i Dyktatura Proletariatu zorganizowały w Warszawie spotkanie poświęconej 94. rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Uczestniczyli w nim działacze Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80", Komunistycznej Partii Polski, Postępowej Młodzieży Polski oraz Spartakusowskiej Grupy Polski.

Pierwsza część spotkania poświęcona była historii Rewolucji Październikowej, ze szczególnym uwzględnieniem udziału w niej Polaków, który przedstawił w swoim referacie historyk ruchu robotniczego Dawid Jakubowski (pełen tekst wygłoszonego referatu dostępny jest tutaj). Potem odbył się panel dyskusyjny poświęcony naukom Października 1917 w kontekście aktualnego kryzysu ustroju kapitalistycznego, sytuacji w Grecji, Afryce Północnej i nowym ruchom protestu w Europie i USA.

Paweł Wartczyn
Michał Warecki


Foto: www.1917.net.pl.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku