Warszawa: Spotkanie robocze Ruchu Palikota i KSS

[2011-11-20 23:05:03]

19 listopada w Sejmie odbyło się spotkanie Klubu Poselskiego Ruchu Palikota i ekspertów Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej z obszaru zabezpieczenia społecznego i prawa pracy. Obecni byli wszyscy posłowie RP (za wyjątkiem jednej osoby przebywającej w szpitalu) oraz reprezentujący KSS Piotr Ikonowicz (strategia polityczna), Karol Kretkowski (polityka regionalna), Agata Nosal (prawa lokatorów), Agnieszka Żelazna (wykluczenie społeczne), Grzegorz Ilnicki (prawo pracy), Cezary Miżejewski (polityka społeczna) i Roberto Cobas (ekonomia społeczna).

Otwierając spotkanie, Janusz Palikot podkreślił, że zadaniem Ruchu Palikota jest zmiana polityczna odnosząca się nie tylko do spraw światopoglądowych, ale także wypracowanie nowoczesnego podejścia do problemów społecznych, w tym bezdomności i bezrobocia. Zadeklarował, że posłowie jego klubu będą pilnie przyglądać się pracom budżetowym oraz będą reagować na propozycje rządu w sprawach wydatków socjalnych.

Ikonowicz opisał posłom zadania, które jego zdaniem stoją przed formacją lewicową w parlamencie. Odnosił się przede wszystkim do doświadczeń Polskiej Partii Socjalistycznej, z ramienia której zasiadał przez dwie kadencje w Sejmie. Mówił o wnioskach płynących z prac Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Jego zdaniem ruch polityczny nie może być pozbawiony podbudowy społecznej, lokalnych działań i pracy u podstaw. Wskazywał na lokalne sukcesy KSS oraz mówił o trudnościach w organizowaniu sprawnego i masowego ruchu lokatorskiego. Część wystąpienia Ikonowicza była poświęcona ostatniej nowelizacji prawa lokatorskiego i groźbie powrotu masowych eksmisji na bruk. Piotr Ikonowicz zachęcał także posłów i posłanki Ruch Palikota do angażowania się w lokalne sprawy lokatorskie i wspieranie działań KSS. Wspomniał w tym kontekście osobę Izabeli Jarugi-Nowackiej, która wielokrotnie interweniowała w sprawach eksmitowanych lokatorów.

Następnie przedstawiciele Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej wygłosili dwa referaty dotyczące polityki społecznej (Cezary Miżejewski) i problemów zatrudnienia (Grzegorz Ilnicki).

Miżejewski w swoim wystąpieniu podkreślił, że w Polsce pojęcie polityki społecznej traktuje się według XIX-wiecznych schematów , a polega głównie na dostarczaniu klientom pomocy społecznej zasiłków zamiast usług. Wskazał także, że budżet państwa wydaje jedynie 5 milionów złotych rocznie na dofinansowanie ośrodków dla osób bezdomnych. Jego zdaniem, w takiej sytuacji nie jest możliwe zapewnienie nie tylko podstawowych warunków, ale także jakiejkolwiek pracy z osobą bezdomną, pozwalającej na poprawę swojego losu i wyjście z bezdomności. Krytykował także zapisy znowelizowanej ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, które jego zdaniem służą głównie firmom ochroniarskim, masowo zatrudniających niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej. Mówił również o potrzebie przygotowania ustawy o statusie pracownika socjalnego, która standaryzowałaby wykonywanie tego zawodu w Polsce. Jego zdaniem pracownicy socjalni są dzisiaj przeciążeni pracą administracyjną, a poziom konkretnej pracy z osobami dotkniętymi lub zagrożonymi wykluczeniem społecznym jest niezadowalający. Wskazywał także na konieczność waloryzacji progów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej.

Ilnicki w swoim wystąpieniu wskazał na konieczność ustawowego rozwiązania problemu umów śmieciowych, skrytykował także raport Michała Boniego "Młodzi 2011" i program Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jako pomijające przyczyny powszechności zatrudnienia niepracowniczego. Jego zdaniem należy znieść preferencje podatkowe dla umów cywilnoprawnych, zwolnić z odpowiedzialność karnoskarbowej pracowników, którzy zgłaszają, że pracowali "na czarno", uszczelnić definicję stosunku pracy i wprowadzić ograniczenia czasowe dla zatrudnienia na podstawie umów na czas określony. Ilnicki chciałby także, aby pracodawcy mieli obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy terminowej oraz ograniczenia instytucji etatu związkowego, do takiego kształtu, w którym zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy przysługiwałoby jednej osobie w wymiarze nie większym niż połowy etatu. Postulował również zmiany w ustawie o związkach zawodowych, które przeciwdziałałaby powstawaniu biurokracji związkowej oraz zmian w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i rozszerzenia prawa do strajku.

Na prośbę Janusza Palikota mają powstać dwa pakiety projektów ustaw, które Klub Parlamentarny Ruchu Palikota ma złożyć do laski marszałkowskiej. Prace nad rozwiązaniami z polityki społecznej ma prowadzić Cezary Miżejewski, nad nowelizacją prawa lokatorskiego - Piotr Ikonowicz, a te z obszaru prawa pracy Grzegorz Ilnicki. Ze strony klubu poselskiego mają brać w nich udział posłowie Artur Górczyński i Anna Grodzka.

Wstępnie, projekty ustaw mają być przedstawione 1 maja 2012 roku.

Agnieszka Tuszyńska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 września:

1835 - Rozpoczęło się tzw. powstanie Farrapos – zryw społeczny farmerów i biedoty przeciwko władzom Cesarstwa Brazylii.

1870 - Wojska włoskie zajęły Rzym, stolicę Państwa Kościelnego.

1878 - Urodził się Upton Sinclair, pisarz amerykański o lewicowych poglądach. Autor wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydana pt. "Grzęzawisko").

1923 - 38 górników zginęło w pożarze w Kopalni Węgla Kamiennego Reden w Dąbrowie Górniczej.

1984 - Argentyna: Zakończyła pracę Narodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (CONADEP). Badała gwałcenie praw człowieka w czasach prawicowej dyktatury wojskowej w latach 1976-83. Udokumentowała 8.960 przypadków "zaginięć".

2008 - RPA: Prezydent Thabo Mbeki ogłosił rezygnację ze stanowiska.


?
Lewica.pl na Facebooku