Oburzeni - Szansa na zmiany czy moda?

[2011-11-21 11:55:33]

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu inaugurującym cykl debat odbywających się w Warszawie w ramach Klubu Dyskusyjnego Lewicowej Alternatywy.

Temat debaty brzmiał "Oburzeni - szansa na zmiany czy moda". Piotr Ciszewski z Lewicowej Alternatywy przedstawił źródła ruchu Oburzonych w Hiszpanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych, wraz z najważniejszymi wydarzeniami, których kulminacją były ogólnoświatowe protesty 15 października tego roku.

Przedstawił również pojawiające się w lewicowej publicystyce obawy co do przyszłości ruchu, wynikające między innymi z braku określenia jego postulatów pozytywnych. Wśród przedstawionych opinii znalazło się również twierdzenie, że ruch ten podobnie jak tak zwane "kolorowe rewolucje" może być wykorzystany przez elity polityczne z którymi teraz walczy.

W spotkaniu wzięli również udział uczestnicy polskiego ruchu Oburzonych. Zaprezentowali oni historię tego, jak organizowane były protesty 15 października oraz podstawowe zasady ruchu takie jak niehierarchiczność, demokracja wewnętrzna oraz oddolny charakter. Powiedzieli, że chcą nawiązać kontakty z innymi ruchami prowadzącymi walki społeczne, na przykład lokatorskim czy pracowniczym.

Podczas debaty zastanawiano się między innymi nad tym co powoduje, że w Polsce nie istnieje tradycja działalności społecznej, a częste są postawy chłopa feudalnego przepraszającego za wszystko lub szlachcica chwalącego się, kogo to on nie zna.

Debatowano również o kierunkach które powinien podjąć ruch, skupiając się na osobach wykluczonych i próbując dotrzeć do osób spoza głównych ośrodków miejskich.

Jako przykład degeneracji ruchu przedstawiono między innymi rozwój i upadek alterglobalizmu.

Patronat medialny nad KDLA objął portal Lewica.pl, "Przegląd Anarchistyczny" oraz "Le Monde Diplomatique - edycja polska".

Wkrótce na Lewica.pl opublikowany zostanie obszerny zapis debaty.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


10 listopada:

1913 - Urodził się Álvaro Cunhal, działacz komunistyczny. W latach 1961-92 sekretarz generalny Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP).

1918 - W Strasburgu proklamowano Alzacką Republikę Rad.

1926 - Decyzja CKW PPS o oficjalnym przejściu do opozycji wobec rządów piłsudczyków.

1939 - W Warszawie rozpoczęła działalność konspiracyjna grupa socjalistyczna skupiona wokół Adama Próchnika, rekrutująca się spośród mieszkańców Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu.

1969 - W Warszawie zmarł związany z lewicą, awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1975 - Przyjęto rezolucję ONZ nr 3379, stwierdzającą że syjonizm jest formą rasizmu, została przyjęta stosunkiem głosów 72 do 35 (w 1991 rezolucja ta została uchylona).

1980 - Zarejestrowano NSZZ Solidarność.

1983 - Działacze FLN założyli w meksykańskim stanie Chiapas pierwszy obóz partyzancki.

2002 - W Polsce odbyła się II tura wyborów samorządowych.

2019 - Prezydent Boliwii Evo Morales ustąpił ze stanowiska.


?
Lewica.pl na Facebooku