UL: Podnieść płacę minimalną!

[2005-01-22 23:35:41]

W Łodzi odbyła się konferencja Unii Lewicy poświęcona płacy minimalnej i strategiom walki o podniesienie jej wysokości.

Członkowie Unii Lewicy chcą, aby poziom płacy minimalnej był ściśle powiązany z wysokością przeciętnego wynagrodzenia i wynosił 50 proc. tej ostatniej kwoty. Ma to zapobiec rozwarstwieniu polskiego społeczeństw, a także zapewnić najmniej zarabiającym pracownikom egzystencje powyżej poziomu minimum socjalnego.

Jak stwierdził Adrian Zandberg, przewodniczący Federacji Młodych Unii Pracy, podniesienie poziomu płacy minimalnej, a także zaostrzenie i konsekwentne egzekwowanie kar za łamanie prawa pracy zmusić pracodawców do zwiększenia udziału pracowników w rosnących zyskach przedsiębiorstw. W przeciwnym wypadku wzrost gospodarczy nie przełoży się sam z siebie na poziom życia zwykłych ludzi.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Ikonowicz, który stwierdził, iż "Polskę wyróżnia znacząca liczba tzw. "ubogich pracujących", którzy pomimo stałego zatrudnienia nie są w stanie utrzymać się z wynagrodzenia. Winny jest tego zbyt niski poziom płacy minimalnej, która netto stanowi zaledwie ok. 75% minimum socjalnego. Przewodniczący Nowej Lewicy zapewnił, iż UL będzie walczył o zmianę takiego stanu rzeczy.

Związani z UL parlamentarzyści Unii Pracy złożyli projekt nowelizacji ustawy, który zakłada podwyższenie płacy minimalnej do 50 proc. średniego wynagrodzenia poziomu w ciągu 3 lat. UL domaga się, aby projekt podwyżki płacy minimalnej został rozpatrzony w czasie obecnej kadencji Sejmu. Ponadto UL zapowiada rozpoczęcie masowej kampanii społecznej w sprawie podniesienie płacy minimalnej. Rozważano również kwestie zorganizowaniu w najbliższych miesiącach masowej demonstracji pracowniczej w sprawie podniesienia minimalnego wynagrodzenia.
Podniesienie przez Unię Lewicy problemu wysokości płacy minimalnej należy uznać za krok w bardzo dobrym kierunku, gdyż to właśnie postulaty ekonomiczne powinny stanowić jądro programu konsekwentnej lewicy. Oczywiście nie należy bagatelizować spraw światopoglądowych, gdyż i one są elementarnym wyznacznikami lewicowości. Jednak w obecnej sytuacji gdy ponad 22 miliony Polaków żyje poniżej minimum socjalnego, głównym zadaniem lewicy powinna być walka o zniwelowanie tej zatrważającej liczby. Walka prowadzona z jednoznacznie lewicowych (czyt. propracowniczych) pozycji, która przypomni najbiedniejszym, iż formacją której ich los najbardziej leży na sercu jest właśnie konsekwentna lewica.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku