Czarnogóra: Masowy protest przeciwko biedzie i korupcji
[2012-03-19 01:50:41]
Ponad tysiąc osób protestowało 18 marca w stolicy Czarnogóry – Podgoricy przeciwko postępującemu zubożeniu i aferom korupcyjnym związanym z prywatyzacją majątku państwowego. Organizatorzy: Unia Wolnych Związków Zawodowych (Unija slobodnih sindikata), Sieć na rzecz Uznania Sektora Pozarządowego (Mreža za afirmaciju nevladinog sektoru - MANS) i Unia Studencka (Studentska unija) ostro krytykowali rząd za obniżenie poziomu życia, podejrzane prywatyzacje i związane z nimi przestępstwa o charakterze korupcyjnym.
Demonstranci pod hasłem „Już czas” domagali się od rządu podjęcia szybkich działań na rzecz rozwiązania problemów, które doprowadziły do drastycznego obniżenia poziomu życia. W trakcie demonstracji mówiono, iż nadeszła „czarnogórska wiosna”, nawiązując do ubiegłorocznej „wiosny arabskiej” oraz wskazywano na to, że rząd łata dziurę budżetową ze środków pochodzących z kieszeni biedniejących obywateli. Domagano się m.in. zamrożenia cen paliw i opłat za energię elektryczną, telefon i internet oraz zapewnienia bezpłatnego szkolnictwa i wolności mediów. Szczególnie ostro krytykowano korupcję związaną z prywatyzacją. Związkowcy wystąpili z żądaniem anulowania korupcyjnych umów prywatyzacyjnych, pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób biorących udział w podejrzanych transakcjach prywatyzacyjnych i zbadania źródeł pochodzenia ich majątków.
Dyrektorka generalna MANS– organizacji pozarządowej stawiającej sobie za cel rozwój aktywności społecznej i publiczne reprezentowanie obywateli – Vanja Ćalović wezwała premiera Igora Lukšića, aby się zdecydował, czy jest razem z narodem i obywatelami czy też jest marionetką w rękach zorganizowanej przestępczości. Reakcja premiera była dosyć enigmatyczna. Zamiast odnieść się do postulatów protestujących przyznał, że w społeczeństwie demokratycznym istnieje prawo do publicznego wyrażania protestu. Dodał też, że byłoby iluzją, gdybyśmy uwierzyli, że nie ma niezadowolonych obywateli. Oni są, ale nie jest to charakterystyczne dla Czarnogóry, lecz dotyczy także innych krajów. Nie ma kraju w Europie, gdzie nie odbywałyby się protesty z powodu niezadowolenia z sytuacji ekonomiczno-społecznej.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?