Warszawa: Pogrzeb Jana Mulaka (akt.)

[2005-02-05 15:03:41]

Na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach został pochowany zmarły 31 stycznia Jan Mulak, polityk, honorowy przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej, Senator RP, działacz społeczny i trener sportowy; ojciec sukcesów polskich lekkoatletów.

W ostatniej drodze Janowi Mulakowi towarzyszyli przedstawiciele władz RP, działacze sportowi, sportowcy, przedstawiciele polskiej lewicy, przyjaciele; ludzie, dla których był On niedoścignionym wzorem.

Był wybitnym trenerem, szlachetnym i skromnym człowiekiem, bez reszty zaangażowanym w to co robił. Z jego metod szkoleniowych korzystało i nadal korzysta wielu trenerów. Skarbnicy wiedzy nie chował dla siebie. Przekazywał innym. Był wielkim autorytetem moralnym. Kochany Panie Janie – bo tak go nazywaliśmy. Odszedłeś, ale w naszej pamięci i sercach pozostaniesz na zawsze. Spoczywaj w pokoju - przemawiała Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Irena Szewińska. Wychowanica trenera Jana Mulaka, złota i srebra medalistka olimpijska w skoku w dal, Elżbieta Duńska-Krzesińska w pożegnanalnych słowach powiedziała natomiast: "Dzięki Ci Janie za to kim byliśmy i za to kim jesteśmy".

Jana Mulaka żegnała także w imieniu Senatu RP wicemarszałek Jolanta Danielak. Przytoczyła ona słowa wypowiedziane przez Jana Mulaka w 1993 roku, kiedy otwierał on jako marszałek-senior kadencję Senatu: "Przywróćmy ludziom taki optymizm, jaki mają sportowcy". W imieniu Rządu i Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu hołd Janowi Mulakowi oddał także wiceminister Wiesław Wilczyński.

Mowy pożegnalne wygłosili także lider Nowej Lewicy, były przewodniczący PPS Piotr Ikonowicz oraz obecny przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej Andrzej Ziemski. Kwiaty na grobie Jana Mulaka złożyła także posłanka Katarzyna Maria Piekarska.

To był wzór przedwojennej, socjalistycznej moralności. On, i jemu podobni, przez okres PRL-owskiej bylejakości przechowali przedwojennego ducha, patriotyzm oraz poczucie sprawiedliwości i równości. Miał naturalny autorytet i był odwrotnością tzw. typowego mięśniaka, pisał książki historyczne o ruchu robotniczym, o PPS, miał znakomite pióro oraz talenty oratorskie. To był prawdziwy dowódca i lider - tak w wypowiedzi dla "Trybuny" wspominał Jana Mulaka Piotr Ikonowicz. Tekst Ikonowicza o Janie Mulaku możecie przeczytać tutaj.

Tacy ludzie jak Mulak pokazali pewien ideał obecny w historii PPS – łączenie walki o socjalizm z walką o Polskę - mówił Andrzej Ziemski. Pożegnalną mowę Przewodniczącego PPS możecie przeczytać tutaj.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku