Prywatne szkoły wyższe łamią prawo

[2005-02-06 23:18:49]

Zdecydowana większość prywatnych szkół wyższych jest na bakier z prawem. Pobieranie przez nie rażąco wygórowanych opłat za rezygnację z umowy (np. 1500 zł) i zbyt wysokich odsetek za opóźnienie w zapłacie czesnego (nawet do 360 proc. w skali roku), to tylko niektóre stosowane przez nie zakazane postanowienia – donosi "Gazeta Prawna".

Do takich wniosków doszedł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po sprawdzeniu umów podpisywanych ze studentami w 190 niepaństwowych szkołach wyższych (stanowiących 2/3 wszystkich zarejestrowanych). W 80 proc. z nich wystąpiły jakieś nieprawidłowości, zastrzeżeń nie było tylko do 39 szkół.

Prywatne szkoły wyższe postępują na bakier z przepisami zastrzegając sobie prawo do jednostronnych zmian w umowach i do dokonywania ich wiążącej interpretacji oraz nie przewidując możliwości odstąpienia od umowy w razie podwyższenia czesnego (jak stwierdził UOKiK – 1/5 analizowanych umów nie pozwala studentowi oszacować całego kosztu nauki). Często też poprzez formułowanie odpowiedniej treści umów próbują zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami ze strony studentów – np. zobligowują studenta, że nie będzie wnosił żadnych roszczeń, jeśli szkoła zakończy nauczanie na wniosek władz uczelni lub wskutek decyzji ministra. W umowach pojawiają się również stwierdzenia niejednoznaczne i ogólnikowe - takie jak "z ważnych przyczyn" czy "w wyniku nieodpowiedniego zachowania".

Szkoły zapewniają sobie również możliwość dokonywania zmian w ofercie dydaktycznej, programach studiów czy też liczbie godzin, zatem przystępując do nauki studenci nie są pewni tego, czy program nauczania zaoferowany im przez szkołę będzie w pełni realizowany. Jak stwierdził Urząd informacje na temat zmian pojawiają się jedynie na tablicy ogłoszeń, bez dostarczenia konsumentom zmienionej umowy.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku