Unia Europejska: Jest porozumienie w sprawie budżetu na lata 2014-2020

[2013-02-08 22:21:02]

8 lutego liderzy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie budżetu na lata 2014-20. Porozumienie, które udało się osiągnąć po trwających przeszło 20 godzin rozmowach na szczycie Unii w Brukseli musi jednak zatwierdzić Parlament Europejski.

Wydatki w latach 2014-2020 wyniosą maksymalnie 960 miliardów euro, czyli 1 proc. PKB Unii, a dochody 908 miliardów 400 milionów euro. Budżet będzie więc o 38 miliardów euro mniejszy od tego na lata 2007-13.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że budżet odpowiada na najważniejsze wyzwania, stojące przed Unią. Przewidziano w nim środki na badania naukowe i rozwój infrastruktury, jest jednak umiarkowany, gdyż trzeba było wziąć pod uwagę obecny kryzys finansowy. Van Rompuy dodał, że przewidziano środki na przeciwdziałanie najważniejszym zagrożeniom, takim jak bezrobocie wśród młodzieży. Wzięto też pod uwagę potrzeby państw znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, takich jak Grecja czy Portugalia.

José Manuel Barroso, Przewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że to porozumienie rozpoczyna pewien proces, którym kolejnym etapem będzie uzyskanie zgody ze strony Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że konsensus zapewnia inwestycje w obszar transportu, energetyki oraz cyfryzacji. Dzięki temu budżet gwarantuje konkurencyjność i wzrost państw UE. W niektórych obszarach będzie można inwestować znacznie więcej w przyszłości, na przykład w badania oraz innowacyjność. Możliwe było też zachowanie pomocy dla najbiedniejszych. Barroso podkreślił, że środki na spójność i rolnictwo znaczące – zostaną przeznaczone głównie na zrównoważony wzrost i tworzenie miejsc pracy.

Przewodniczący największych ugrupowań politycznych Parlamentu Europejskiego: frakcji chadeckiej, socjalistów, liberałów i Zielonych grożą jednak odrzuceniem wynegocjowanego porozumienia. W swym oświadczeniu stwierdzili, że nie mogą zaakceptować tak okrojonego budżetu. Zaznaczyli, że priorytetem, jakim kieruje się Parlament, jest promowanie unijnych inwestycji. To one mają przyczynić się do wzrostu gospodarczego i wyjścia Europy z kryzysu. Nie akceptujemy oszczędnościowego budżetu na siedem lat - napisali w oświadczeniu.

Posłowie przypomnieli kolejny postulat elastyczności, wielokrotnie powtarzany przez Parlament, czyli możliwości przenoszenia niewykorzystanych środków z jednego roku na kolejny oraz pomiędzy działami budżetu. Wyrazili też zdziwienie, że przywódcy państw członkowskich zgodzili się na budżet, który prowadzi do deficytu strukturalnego. Uprzedzili, że teraz dopiero rozpoczną się "prawdziwe
negocjacje”.

Jeśli projekt budżetu zostanie zatwierdzony przez Parlament Europejski, Polska otrzyma 105 miliardów 800 milionów euro. 72 miliardy 900 milionów euro będzie pochodzić z funduszu polityki spójności, a 28 i pół miliarda euro z części budżetu przeznaczonej na wspólną politykę rolną.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku