USA: Amerykańscy urzędnicy szykanują Palestyńczyka nominowanego do Oscara

[2013-02-21 15:10:26]

Amerykańska straż graniczna zatrzymała i uniemożliwiała przejście kontroli paszportowej na lotnisku w Los Angeles autorowi nagrodzonego na festiwalu w Sundance filmu dokumentalnego 5 rozbitych kamer, Emadowi Burnatowi. Obraz opowiadający o ruchu oporu bez użycia przemocy w wiosce Bil’in na Zachodnim Brzegu, którego Palestyńczyk jest współreżyserem, został nominowany w tym roku do Oscara.

Burnat przyleciał wraz z rodziną do USA na tegoroczne rozdanie nagród amerykańskiej akademii filmowej. Na lotnisku został jednak poddany szykanom ze strony amerykańskich urzędników imigracyjnych, którzy grozili mu deportacją i żądali dostarczenia dowodu jego nominacji. Filmowiec przyznał, że nie jest to pierwszy raz, kiedy jest poddawany podobnym szykanom, przypominając przy o tym o istnieniu ponad 500 punktów kontrolnych wewnątrz terytorium Autonomii Palestyńskiej, które dodatkowo ograniczają swobodę poruszania się jej mieszkańców.

Burnat został ostatecznie wpuszczony na terytorium Stanów Zjednoczonych dzięki interwencji znanego dokumentalisty i laureata Oscara, Michaela Moore’a. Ironizował on z tytułu żądania dowodu nominacji do Oscara, pytając czy amerykańscy urzędnicy nie mają dostępu do wyszukiwarki Google.

Łukasz Drozda


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 czerwca:

1905 - 1905 – Carska policja otworzyła ogień do demonstrujących robotników w Łodzi, zabijając ok. 10 osób.

1929 - Urodził się Jürgen Habermas, niemiecki filozof i socjolog, kontynuator szkoły frankfurckiej, gł. przedstawiciel teorii krytycznej.

1929 - Początek VI plenum KC KPP odbywającego się w Berlinie, na którym działacze "większości" odsunięci zostają od kierowania partią; Julian Leszczyński-Leński sekretarzem generalnym.

1979 - W Wiedniu podpisano układ SALT II pomiędzy ZSRR i Stanami Zjednoczonymi.

2007 - W Hawanie zmarła Vilma Espín, kubańska działaczka państwowa, rewolucjonistka, wieloletnia przewodnicząca Kubańskiej Federacji Kobiet.


?
Lewica.pl na Facebooku