Francja: Stéphane Hessel nie żyje

[2013-02-27 13:17:37]

W wieku 95 lat zmarł Stéphane Hessel (na zdjęciu), francuski dyplomata i pisarz polityczny, a także były członek francuskiego ruchu oporu i więzień nazistowskich obozów koncentracyjnych w Dorze i Buchenwaldzie. Jak powiedziała agencji AFP jego żona, Christiane Hessel-Chabry, jej mąż zmarł w nocy ze środy na czwartek.

Hessel urodził się w Berlinie, ale następnie został naturalizowany na obywatela Francji. To właśnie z nią związał swoje zawodowe i polityczne życie. Oprócz kariery w dyplomacji zasłynął przede wszystkim opublikowaniem w 2010 r. manifestu „Czas oburzenia” („Indignez-vous!”). Treść tekstu kierowana była przede wszystkim do młodszych generacji współczesnych społeczeństw oraz wzywała do przeciwstawienia i oburzenia się niesprawiedliwości społecznej związanej ze skutkami polityki neoliberalnej.

Jego tytuł oraz treść stanowiły inspirację dla nazwy, działań i postulatów światowego ruchu Oburzonych. Manifest okazał się też największym sukcesem wydawniczym wśród pism politycznych ostatniej dekady, sprzedając się w przeszło 3,5 mln egzemplarzy. Tekst wydany został również w Polsce.

Zmarły był również znanym obrońcą praw człowieka, a także brał udział w redagowaniu Deklaracji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych z 1948 r.

Łukasz Drozda



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku