UNICEF: Izrael źle traktuje palestyńskich nastolatków

[2013-03-07 07:47:10]

W opublikowanym 6 marca raporcie Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) podał, że palestyńskie nastolatki, przetrzymywane przez izraelskie wojsko, regularnie padają ofiarami złego traktowania i jest to niezgodne z prawem międzynarodowym.

Zatrzymywanych, przesłuchiwanych i przetrzymywanych przez izraelskie wojsko, policję oraz agentów bezpieczeństwa jest co roku około 700 Palestyńczyków w wieku 12-17 lat, głównie chłopców. W żadnym innym kraju dzieci regularnie nie stają przed sądami wojskowymi dla nieletnich, które z definicji nie gwarantują poszanowania ich praw - napisano w raporcie.

Złe traktowanie niepełnoletnich Palestyńczyków rozpoczyna się wraz z zatrzymaniem przez uzbrojonych żołnierzy. Do zatrzymań najczęściej dochodzi w domach między północą a godziną 5-tą rano, a niezgodne z prawem międzynarodowym traktowanie trwa w trakcie oskarżania i odbywania kary. W drodze do miejsca, w którym odbywa się przesłuchanie, nastolatkom zawiązuje się oczy oraz krępuje ręce; dochodzi do fizycznych i werbalnych nadużyć. W sądzie nieletni zatrzymani są zakuwani w kajdanki, nie są wypuszczani za kaucją, a podczas przesłuchania doświadczają przemocy fizycznej, są zmuszani do zeznań i nie mogą skontaktować się z prawnikiem czy rodziną. Następnie są skazywani na karę pozbawienia wolności, którą często muszą odbywać w Izraelu.

Niepełnoletni Palestyńczycy od 14. roku życia mogą być skazywani nawet na 10 lat pozbawienia wolności za rzucanie kamieniami. To właśnie takie wykrocznie jest najczęstszym powodem zatrzymań. Kara ta może sięgać 20 lat, jeśli celem jest pojazd będący w ruchu.

Raport opiera się na ponad 400 udokumentowanych od 2009 roku przypadkach, a także na dokumentach prawnych, raportach organizacji rządowych i pozarządowych. Autorzy przeprowadzili też wywiady z palestyńskimi nastolatkami oraz izraelskimi i palestyńskimi urzędnikami oraz prawnikami.

Według UNICEFu pewne rekomendacje wydane w przeszłości doprowadziły do pozytywnych zmian, jakich w ostatnich latach dokonał Izrael. Na przykład wprowadzono nowy i mniej bolesny sposób krępowania rąk zatrzymanym, a także nakazano izraelskiej policji informowanie rodziców o zatrzymaniu ich dzieci oraz instruowanie zatrzymanych, że mają prawo do porady adwokata.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 kwietnia:

1945 - Karl Renner (SPÖ) został po raz drugi kanclerzem Austrii.

1970 - Wojna wietnamska: w celu tropienia partyzantów Viet Congu wojska USA i Wietnamu Płd. dokonują inwazji na sąsiednią Kambodżę.

1986 - W Hiszpanii powstała Zjednoczona Lewica (IU), będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 r. na fali protestów przeciwko wejściu do NATO. Została utworzona przez PCE, grupy lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów.

2004 - W Warszawie odbył się Antyszczyt Europejskiego Forum Ekonomicznego.

2006 - Zmarł John K. Galbraith, amerykański ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce.

2006 - Prezydenci Kuby, Boliwii i Wenezueli podpisali w Hawanie porozumienie gospodarcze Boliwariańska Alternatywa dla Ameryki (ALBA).

2007 - W Zagrzebiu zmarł Ivica Račan, premier Chorwacji w latach 2000-2003, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.


?
Lewica.pl na Facebooku