Nowym przewodniczącym Rady Naczelnej został Zdzisław Smagalski z Pabianic. Wiceprzewodniczącymi wybrano Reginę Koronę (Gorzów Wielkopolski) oraz Łukasza Szymańskiego (Warszawa). Ponadto w skład nowego prezydium weszli także: Kazimierz Chutny (Biała Podlaska), Grzegorz Stoigniew Nowak (Bełchatów), Władysław Skonecki (Lublin) oraz Marcin Klos (Śląsk). Do składu Centralnego Komitetu Wykonawczego dokooptowano Mariana Petersa (Elbląg).
Dotychczasowy przewodniczący Rady Naczelnej Andrzej Ziemski został postawiony przed Centralnym Sądem Partyjnym.
Rada Naczelna potwierdziła termin XXXVIII Kongresu Polskiej Partii Socjalistycznej na 2 lipca bieżącego roku. Ponadto przyjęto szereg uchwał, w tym "Apel do partii polskiej lewicy".
Polska Partia Socjalistyczna od dawna nawołuje do odrodzenia i zespolenia sił polskiej lewicy. Dziś proces ten zaczynamy od samych siebie. Podejmując ponownie, wielokrotnie już głoszone stanowisko naszej partii, wzywany do współpracy programowej i jedności organizacyjnej wszystkie te podmioty polskiej lewicy, które łączą szczerość przekonań z nieskazitelną postawą moralną. Nie jest naszym zadaniem wystawianie cenzurek ze sprawowania innym partiom i działaczom lewicowym, ale oświadczamy, że sami zamierzamy współpracować tylko z tymi, którzy reprezentują najwyższy poziom etyczny i ideowy - czytamy w Apelu. Polska Partia Socjalistyczna zaprasza wszystkie podmioty, które podzielają postulaty, które legły u podstaw programu ugrupowania oraz tych, którzy doceniają rolę PPS w historii polskiej lewicy, do zjednoczenia na najbliższym Kongresie "pod wspólnymi sztandarami".
Z pozostałymi podmiotami PPS chce rozmawiać przy "Okrągłym Stole Lewicy". Celem takich rozmów miałoby być wypracowanie założeń programowych szerokiej koalicji lewicowej. Ponadto PPS proponuje, aby wspólnym kandydatem lewicy w nadchodzących wyborach prezydenckich był profesor Adam Gierek. Odpowiednie szybkie i skuteczne działania jednoczące winni jesteśmy nie tylko sobie ale też wspaniałej historii i tradycjom polskiej lewicy. Jeśli tych działań zaniechamy, to właśnie historia w przyszłości surowo nas z tego rozliczy - czytamy w Apelu.
Dotychczasowy przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej Andrzej Ziemski oświadczył, że głosowanie nad odwołaniem prezydium Rady Naczelnej nie może być uznane za ważne. Ziemski powołuje się na uchybienia proceduralne i formalne autorów wniosku. Zaznacza także, że przewodniczącego Rady Naczelnej może odwołać wyłącznie Kongres.
W ramach procedur statutowych partii czuję się zobowiązany i zamierzam na najbliższym posiedzeniu Rady Naczelnej raz jeszcze poddać postawione wnioski pod głosowanie, tak aby uzyskały one lub nie, wymaganą większość i nie powodowały podejrzeń o manipulację. PPS jest partią demokratyczną i nie może być sytuacji, że nie jest przestrzegany Statut i następują wypaczenia wynikające z dominacji jakiekolwiek opcji - czytamy w oświadczeniu Andrzeja Ziemskiego.
Najbliższe posiedzenie Rady Naczelnej PPS ma odbyć się, jak informuje Andrzej Ziemski, w dniu 4 czerwca.