Warszawa: Polsko-niemiecka debata o socjaldemokracji

[2013-12-02 00:41:44]

1 grudnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się dyskusja "Długa droga do Europy. Polskie i niemieckie korzenie europejskiej socjaldemokracji", zorganizowana przez Fundację im. Friedricha Eberta we współpracy z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Udział wzięli: Matthias Platzeck - były premier Brandenburgii, Adam Krzemiński - publicysta "Polityki", Paulina Piechna-Więckiewicz - wiceprzewodnicząca SLD, a moderatorem dyskusji była prof. Danuta Waniek.

Do dyskusji wprowadził [[Kurt Beck]], były premier Nadrenii-Palatynatu. Matthias Platzeck za ważne osiągnięcie w dorobku ruchu socjaldemokratycznego uznał ideę internacjonalizmu, głoszoną m.in. przez Różę Luksemburg (co Adam Krzemiński nazwał "błędem luksemburgizmu"); wskazał, iż obecnie jednym z zadań socjaldemokracji jest przeciwdziałanie wzbierającej we współczesnej Europie fali nacjonalizmów.

Mówiąc o trudnej historii stosunków polsko-niemieckich uczestnicy debaty podkreślali wagę i znaczenie słynnego gestu sojaldemokratycznego kanclerza RFN Willy'ego Brandta, który podczas wizyty w Warszawie w grudniu 1970 r. przyklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Odnośnie wyzwań współczesności stojących przed europejską socjaldemokracją zgodni byli co do tego, że najbardziej palącym problemem jest bezrobocie wśród ludzi młodych. Mattias Platzeck wskazał przy tym, że bez idei socjaldemokratycznych nie wyobraża sobie przyszłości wspólnej Europy. Na pytanie Adama Krzemińskiego, jak pogodzić rozwiązania socjalne z wymogami zapewnienia wolności gospodarczej, odparł że nie widzi tu sprzeczności; powołał się na słowa Helmuta Schmidta, kanclerza RFN w latach 1974-1982, że kapitalizm bez ograniczeń staje się drapieżny i bezlitosny.

Dyskusji towarzyszyła wystawa pod tytułem "Zaczęło się od Lassalle'a. Socjaldemokracja w Polsce i w Niemczech", prezentująca dzieje ruchu socjaldemokratycznego od jego powstania w 1. połowie XIX w. do współczesności.

Lidia Kalina

Fot. Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 grudnia:

1904 - W Hawanie urodził się Alejo Carpentier, kubański pisarz, uważany za prekursora realizmu magicznego, autor m.in. "Podróży do źródeł czasu".

1925 - Powstała Komunistyczna Partia Indii (CPI).

1996 - Rozpoczął się najdłuższy strajk w historii Korei Południowej.

1997 - W Paryżu zmarł Cornelius Castoriadis, filozof i psychoanalityk francuski pochodzenia greckiego; obrońca koncepcji "autonomii politycznej".


?
Lewica.pl na Facebooku