Egipt: Lewicowy kandydat w wyborach prezydenckich
[2014-02-14 00:10:30]
W wyborach prezydenckich w 2012 r., które wygrał Mohammed Mursi, Sabbahi zajął trzecie miejsce uzyskując 21,5 proc. głosów. Największy sukces odniósł w dużych miastach, wygrywając wybory w Kairze, Aleksandrii i Port Saidzie, a w okręgu Kafr el-Szejch uzyskał aż 62,1% głosów. Był także jednym z liderów Ruchu Ocalenia Narodowego organizującego protesty przeciwko władzy Mursiego. Faworytem wyborów prezydenckich wydaje się być minister obrony Abdel Fattah el-Sisi, którego kandydaturę początkowo popierał także Sabbahi. Sisi, mianowany niedawno na stopień marszałka polnego, cieszy się dużym poparciem ze strony społeczeństwa oraz wpływowych polityków. Publicznie wsparł go Amr Mussa uważany za faworyta w ostatnich wyborach prezydenckich, były sekretarz generalny Ligi Arabskiej a ostatnio przewodniczący zespołu, który przygotował projekt nowej konstytucji przyjętej w styczniu br. w powszechnym referendum. W ostatnich dniach Mussa oświadczył, że Sisi, który do tej pory nie złożył oficjalnej deklaracji o kandydowaniu w wyborach prezydenckich, poinformował go, iż podjął już ostateczną decyzję, którą ogłosi pod koniec lutego. Sisi uzyskał również poparcie ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina podczas wizyty w Moskwie. Sisi stał na czele egipskiej delegacji, która przybyła do Moskwy w celu negocjowania umowy o dostawach sprzętu bojowego, m.in. rakiet, samolotów MiG-29 i śmigłowców, na sumę 2 miliardów dolarów. Nasza wizyta stanowi nowy początek w rozwoju militarnej i technologicznej współpracy między Egiptem i Rosją – oświadczył po rozmowach w Moskwie Abdel Fattah el-Sisi. Egipt zwrócił się w stronę Rosji po tym, jak Stany Zjednoczone częściowo zawiesiły finansowe wsparcie dla armii egipskiej po obaleniu przez nią prezydenta Mursiego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?