Warszawa: Debata o kosztach odbudowy Warszawy

[2014-03-13 13:02:52]

W poniedziałek 10 marca, w Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie dotyczące kosztów odbudowy Warszawy ze zniszczeń wojennych oraz reprywatyzacji budynków.

Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena przedstawił mapę zniszczeń miasta w roku 1945. Potwierdza ona, że w wyniku działań wojennych zniszczone zostało 85% centralnych dzielnic Warszawy. W Warszawie nie było gdzie mieszkać, a ludzie, którzy powracali do miasta często sami rozpoczynali odbudowę najmniej zniszczonych budynków.

Przedstawione zostały dwa przykłady - budynków przy Wilczej 30, w którym działa skłot Syrena oraz Nabielaka 9, który zamieszkiwała zamordowana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. W obu wypadkach wypalone kamienice uznane za niezdatne do zamieszkania zostały odbudowane przy udziale mieszkańców.
Koszt odbudowy miasta w latach 1945-1959 to według najbardziej ostrożnych szacunków 70 mld złotych.

Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów mówiła o historii budynku z którego została wysiedlona. Został on wybudowany w latach 30 dzięki kredytowi. Dług nie został spłacony przed wybuchem wojny.

W czasie wojny kamienica nie została zniszczona, a jedynie uszkodzona. Jeden z powojennych dekretów zrównał jedną złotówkę w złocie, z jedną złotówką nominalną. Ponieważ następnie doszło do denominacji pieniądza, zadłużenie ciążące na budynku drastycznie spadło. W 2002 roku budynek odzyskało dwóch synów dawnego właściciela. Jeden z nich był mieszkańcem Kanady, więc teoretycznie na mocy umów indemnizacyjnych powinien otrzymać odszkodowanie za odebrane mienie i nie mieć prawa do zwrotu w naturze.

W opinii Ewy Andrzuszkiewicz obecna reprywatyzacja to przyzwolenie na to aby niewielkie grupy ludzi bardzo szybko bogaciły się kosztem wszystkich.

zwróciła też uwagę na stale rosnącą liczbę roszczeń oraz to, że miasto nie sprawdza czy dawnym właścicielom lub ich spadkobiercom nie wypłacano już odszkodowań.

Spotkanie zakończyło się pokazem filmu dokumentalnego "Lokatorzy" o reprywatyzacji warszawskich kamienic.

W dyskusji miał uczestniczyć dr Jarosław Trybuś, wice-dyrektor Muzeum Historycznego Warszawy, jednak akurat na tą godzinę otrzymał wezwanie na spotkanie robocze w ratuszu.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


25 grudnia:

1916 - Urodził się Ahmed Ben Bella, lewicowy polityk algierski, jeden z przywódców Frontu Wyzwolenia Narodowego, 1962-65 premier i 1963-65 prezydent, obalony przez wojsko.

1917 - Bolszewicy ogłosili w Charkowie utworzenie Ukraińskiej Ludowej Republiki Rad.

1963 - Zmarł Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu; marksista, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, 1937-56 członek Francuskiej Partii Komunistycznej.

1963 - Zmarła Marcjanna Fornalska, działaczka ruchu robotniczego, autorka wspomnień.

1965 - W Jemenie powstała Naserystowska Unionistyczna Organizacja Ludowa.

1977 - Zmarł Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1991 - Michaił Gorbaczow zrezygnował ze stanowiska prezydenta ZSRR.

2004 - Zmarł Nripen Chakraborty, polityk Indyjskiej Partii Komunistycznej, przez 10 lat był premierem rządu stanu Tripura.


?
Lewica.pl na Facebooku