Warszawa: Odsłonięcie pomnika Ludwika Waryńskiego

[2014-03-16 20:53:37]

W dniu 15 marca w Warszawie odbyło się oficjalne odsłonięcie pomnika Ludwika Waryńskiego.

Uroczystości, w których uczestniczyli między innymi przedstawiciele OZZ Inicjatywa Pracownicza, Alternatywy Socjalistycznej, Komunistycznej Partii Polski, Pracowniczej Demokracji i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej rozpoczęły się od wystąpień sympatyków Kampanii Historia Czerwona i Czarno-Czerwona.

Piotr Ciszewski z OZZ IP przypomniał sylwetkę Waryńskiego, odczytał również oświadczenie warszawskiej komisji środowiskowej związku wydane z okazji powrotu pomnika. Dziś w czasach łamania praw pracowniczych, gdy powracają standardy dziewiętnastowiecznego kapitalizmu, ludzi więzi się i torturuje wbrew wszelkim konwencjom pod pozorem "wojny z terroryzmem", gdy prowadzone są kolejne imperialne wojny, idee internacjonalizmu, socjalizmu i walki o prawa pracownicze, którym poświęcił się Waryński pozostają tak samo aktualne jak przed ponad wiekiem. czytamy w oświadczeniu.

Krytykuje ono również odwoływanie się do Waryńskiego przez polityków SLD, ponieważ ci, z inicjatywy których nastąpił powrót Waryńskiego na cokoły, a więc politycy SLD, nie raz mieli okazję, na różnych szczeblach, udowodnić po czyjej stronie stoją - z pewnością nie jest to strona po której opowiedzieli by się uczestnicy I Proletariatu.

Piotr Ikonowicz powiedział że nie wie czy Waryński byłby zachwycony, że staje na pomniku, gdy w Warszawie przybywa ludzi biednych, a zakłady pracy, w tym Bumar Waryński, dające zatrudnienie tysiącom pracowników, zostały zniszczone.

Przybyły na odsłonięcie pomnika Leszek Miller został przez uczestników pikiety przywitany niepochlebnymi okrzykami. Oprócz Millera podczas uroczystości przemawiali: kandydat SLD na prezydenta Warszawy Sebastian Wierzbicki oraz radny SLD Paweł Pawlak organizator komitetu, który doprowadził do przywrócenia pomnika.

Przedstawicielka Komunistycznej Partii Polski podkreśliła znaczenie przypominania o działalności ruchu robotniczego oraz odczytała list, który na odsłonięcie pomnika przysłali euro deputowani Komunistycznej Partii Grecji (KKE). Bezkompromisowa działalność Ludwika Waryńskiego, prowadzona wbrew prześladowaniom i aresztowaniom stanowi wzór dla komunistów i inspirację dla ludów również dzisiaj, gdy rośnie agresja ze strony kapitału, narasta nędza, bezrobocie i wykluczenie napisali politycy KKE.
Na zakończenie odczytano „Elegię o śmierci Ludwika Waryńskiego” autorstwa Władysława Broniewskiego.

Po odsłonięciu pomnika odbyła się konferencja o tradycjach historycznych lewicy zorganizowana przez Komitet Obrony Pomnika Ludwika Waryńskiego w Warszawie, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie oraz Fundację im. Róży Luksemburg.

Pomnik Ludwika Waryńskiego stojący przed zakładami Bumar Waryński został zdemontowany w roku 2006, gdy zakłady zostały zlikwidowane, a na ich miejscu rozpoczęła się budowa osiedla apartamentowców. Na cokół w nowym miejscu powrócił w grudniu zeszłego roku. Od tamtego czasu trwały prace wykończeniowe.

Michał Warecki

(fot. B.K.)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


25 grudnia:

1916 - Urodził się Ahmed Ben Bella, lewicowy polityk algierski, jeden z przywódców Frontu Wyzwolenia Narodowego, 1962-65 premier i 1963-65 prezydent, obalony przez wojsko.

1917 - Bolszewicy ogłosili w Charkowie utworzenie Ukraińskiej Ludowej Republiki Rad.

1963 - Zmarł Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu; marksista, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, 1937-56 członek Francuskiej Partii Komunistycznej.

1963 - Zmarła Marcjanna Fornalska, działaczka ruchu robotniczego, autorka wspomnień.

1965 - W Jemenie powstała Naserystowska Unionistyczna Organizacja Ludowa.

1977 - Zmarł Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1991 - Michaił Gorbaczow zrezygnował ze stanowiska prezydenta ZSRR.

2004 - Zmarł Nripen Chakraborty, polityk Indyjskiej Partii Komunistycznej, przez 10 lat był premierem rządu stanu Tripura.


?
Lewica.pl na Facebooku