
S³owenia: Zwyciêstwo Partii Cerara
[2014-07-13 19:47:36]
Centrolewicowa Partia Miro Cerara wygra³a wybory parlamentarne na S³owenii - wynika z pierwszych, sonda¿owych danych, opublikowanych w prywatnej stacji telewizyjnej POP TV. Wed³ug exit polls, ugrupowanie Cerara uzyska³o prawie 37 procent g³osów.
Centroprawicowa S³oweñska Partia Demokratyczne (SDS), której przywódca Janez Jansa odsiaduje w wiêzieniu wyrok za korupcjê, zdoby³a ponad 19 procent. Ugrupowanie obecnej premier Alenki Bratu¹ek uzyska³o 4,7 procent.
Cerar jest profesorem prawa i wyk³adowc± na Uniwersytecie w Lublanie. W parlamencie wystêpowa³ dot±d nie jako polityk, ale doradca. To on wspó³tworzy³ konstytucjê S³owenii.
Bezpo¶redni± przyczyn± rozpisania przedterminowych wyborów by³a rezygnacja ze stanowiska premier Alenki Bratu¹ek, która przegra³a w wewnêtrznych wyborach na przewodnicz±cego partii Pozytywna S³owenia. Nowy rz±d, który powinien uformowaæ siê w po³owie wrze¶nia, bêdzie mia³ za zadanie wyci±gn±æ S³oweniê z kryzysu gospodarczego.
jkl Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Go¼dzik
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
- od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
-
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukujê
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam ksi±¿ki
-
Poszukujê ksi±¿ek
Wiêcej og³oszeñ...
19 lipca:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodzi³ siê W³odzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodzi³ siê Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, dzia³acz spo³eczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rz±du Jose Girala. Franki¶ci odrzucili propozycjê rozejmu i powo³ania rz±du, w którym reprezentowane by³yby wszystkie partie. Rz±d wyda³ broñ organizacjom rewolucyjnym. St³umiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przes³a³ do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponuj±cy federaln± opiekê dla Afroamerykanów chc±cych zag³osowaæ, zrobiæ zakupy, zje¶æ poza domem i pragn±cych byæ kszta³conymi na równych zasadach z bia³ymi.
1967 - W Pary¿u zmar³ Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesiêcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandini¶ci) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuni¶ci wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w ca³ym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydowa³, ¿e chc±cy wst±piæ do armii nie bêda pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzy³ homoseksualistom dostêp do s³u¿by wojskowej.
?