Grecja: Demonstracje poparcia dla rządu
[2015-02-11 22:32:55]
Na placu Syntagma w centrum Aten godzinę przed początkiem demonstracji o nazwie "oddech godności" zebrało się, jak podała policja, około 15 tys. osób. W Salonikach, drugim co do wielkości greckim mieście, w manifestacji pod tym hasłem wzięło udział ponad 5 tys. ludzi. Podobne zgromadzenia zorganizowane za pośrednictwem mediów społecznościowych, m.in. Facebooka, odbyły się też m.in. w Patras, na Krecie i Lesbos. Uczestnicy demonstracji na placu przez parlamentem w greckiej stolicy nieśli transparenty ze sloganem "Oddech godności" oraz z napisami: "Stop oszczędnościom", "Ani jednego kroku wstecz", "Dajcie szansę Grecji" i "Szacunek". Za środowymi demonstracjami stoją uczestnicy ubiegłotygodniowych protestów przeciwko decyzji Europejskiego Banku Centralnego o tym, że nie będzie udzielał on kredytów pod zastaw greckich obligacji. W czwartek 5 lutego około 7 tys. ludzi wyszło na ulice Aten, by sprzeciwić się "szantażowi" EBC i wyrazić poparcie dla Syrizy, która pod hasłem zerwania z polityką oszczędności wygrała niedawne wybory w Grecji. Jak wynika z dwóch sondaży opublikowanych 10 lutego, zdecydowana większość Greczynek i Greków za pozytywne uznaje pierwsze posunięcia lewicowego rządu Aleksisa Ciprasa i jego twardą postawę wobec wierzycieli, której celem jest zmiana warunków planu pomocowego. Znalezienie porozumienia może być jednak skomplikowane, gdyż kredytodawcy tego kraju, reprezentowani głównie przez państwa Eurolandu, oczekują wypełniania zobowiązań dotyczących oszczędności i spłacania długów. W środę 11 lutego wieczorem rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro ws. Grecji. Po raz pierwszy w rozmowach bierze udział nowy grecki minister finansów Janis Warufakis. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
17 stycznia:
1814 - W Nemours urodził się Ludwik Mierosławski, polski generał, działacz polityczny, członek Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, uczestnik powstania listopadowego, jeden z dyktatorów powstania styczniowego.
1840 - Urodził się Stefan Bobrowski, polski działacz niepodległościowy, członek lewicy "czerwonych", powstaniec styczniowy, członek Komitetu Centralnego Narodowego i Tymczasowego Rządu Narodowego.
1919 - Wybuch strajku 30 tys. śląskich górników; postulaty płacowe oraz żądanie odwołania oddziałów Grenzschutzu z terenu Górnego Śląska.
1940 - Urodził się Tabaré Vazquez, urugwajski polityk centrolewicowy, lekarz, były prezydent Urugwaju.
1943 - Zamachy Gwardii Ludowej na kina dla Niemców w Warszawie.
1961 - Zamordowano Patrice'a Lumumbę, pierwszego premiera Demokratycznej Republiki Konga.
1983 - Prawicowe władze Nigerii wydaliły ponad 2 miliony imigrantów, głównie z Ghany.
2011 - Rozpoczęły się antyrządowe protesty w Omanie.
?