OPZZ pyta o koszty funkcjonowania organizacji pracodawców

[2015-02-24 11:16:32]

Jan Guz, przewodniczący OPZZ wysłał list otwarty do ministra skarbu państwa, Włodzimierza Karpińskiego, w którym pyta, ile wynoszą składki członkowskie w organizacjach zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców. „Niedawno media poinformowały, że działalność związków zawodowych w trzech największych spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa kosztuje 40 mln złotych rocznie” – pisze szef OPZZ w liście do ministra. Nie wskazały jednak „jakie koszty ponosi podatnik w związku z transferem przez spółki z udziałem Skarbu Państwa środków finansowych do organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców z tytułu opłacania składki członkowskiej”.

Wskazuje, że składki pracodawców – w przeciwieństwie do składek związkowych – są wliczane w koszty uzyskania przychodu, co oznacza, że są nieopodatkowane.

Guz w liście pyta ministra skarbu o wysokość składki członkowskiej z tytułu przynależności do Pracodawców RP w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ponadto domaga się informacji „które spółki z udziałem Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa państwowe opłacały, w latach 2010-2014, składkę z tytułu członkostwa w organizacjach zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców” oraz „jakie kwoty przekazały na rzecz tych organizacji w poszczególnych latach i w jakiej wysokości zaliczyły je do kosztów uzyskania przychodów”. Ponadto Guz pyta, „które spółki z udziałem Skarbu Państwa prowadziły działania sponsoringowe w latach 2010-2014 i na rzecz jakich podmiotów” oraz „jaka była wartość sponsoringu przypadająca na poszczególne spółki i sponsorowane podmioty”.

Zdaniem szefa OPZZ „społeczeństwo powinno pilnie otrzymać dostęp do miarodajnych informacji dotyczących kosztów dialogu społecznego w przedsiębiorstwach, także tych, które wynikają z funkcjonowania w nich organizacji pracodawców”.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku