OPZZ domaga się kontroli w firmach transportowych

[2015-02-27 13:59:03]

Wiceprzewodniczący OPZZ, Andrzej Radzikowski wystosował list otwarty do ministra pracy i polityki społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, w którym domaga się kontroli zatrudniania kierowców w firmach transportowych.

OPZZ przywołuje regulacje dotyczące płacy minimalnej przyjęte niedawno przez Niemcy i Francję. Niemcy wprowadzili minimalną płacę godzinową wysokości 8,5 euro, wkrótce po nich Francja przyjęła jeszcze wyższą stawkę – 9,6 euro.

Radzikowski przypomina, iż „OPZZ od dawna zwracał uwagę, że budowanie konkurencyjności polskich firm tylko w oparciu o niskie koszty pracy to droga >>na krótką metę<<. Nie buduje trwałej konkurencyjności, a jedynie prowadzi do ubożenia polskich pracowników i ich rodzin. Niskie płace to też niski popyt wewnętrzny. Trudno, aby w Polsce powstawały nowe miejsca pracy i rosła produkcja, skoro ludzi nie stać na zakup nawet podstawowych towarów”.

W opinii Radzikowskiego nie ma powodu, aby polscy kierowcy podróżujący po Europie mieli otrzymywać niższe stawki od przewoźników zatrudnionych przez właścicieli z Francji czy Niemiec. Dlatego zdaniem OPZZ „rząd nie powinien dbać jedynie o interesy właścicieli firm transportowych, ale powinien też troszczyć się o obronę praw pracowników”. Wiceszef związkowców podkreśla, że warunki pracy polskich kierowców są o wiele gorsze niż ich zachodnich kolegów. „Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na nocleg w hotelu czy obiad w barze. Reszta pracuje i mieszka w kabinie samochodu”. Ponadto polscy przedsiębiorcy protestują przeciwko regulacjom przyjętym przez Francję i Niemcy też z powodu surowych przepisów związanych z egzekwowaniem legalnego zatrudnienia. Związkowcy podkreślają, że brak stabilności pracy i ścisłego przestrzegania przepisów dotyczących godzin pracy kierowców zagraża też bezpieczeństwu na drogach. Zgodnie z kodeksem pracy kierowcy powinni mieć pracę na etat i zatrudnianie ich w ramach umów cywilnoprawnych łamie polskie prawa. W przekonaniu Radzikowskiego niestety w Polsce jest duże przyzwolenie na nieprzestrzeganie prawa pracy w tym zakresie.

Dlatego też OPZZ zaapelował do ministra o przeprowadzenie kontroli dotyczącej sposobów zatrudnienia kierowców w polskich firmach transportowych.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 maja:

1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.

1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.

1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).

1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.

1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.

1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.

2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.


?
Lewica.pl na Facebooku