
Brazylia: 34 parlamentarzystów objęło śledzto ws. afery Petrobras
[2015-03-07 10:02:35]
Brazylijski Sąd Najwyższy wyraził w piątek 6 marca zgodę na objęcie śledztwem w sprawie afery korupcyjnej w państwowym koncernie energetycznym Petrobras. Wśród podejrzanych znaleźli się: były prezydent, a obecny senator Fernando Collor oraz 11 innych senatorów i 22 deputowanych.
Według federalnych prokuratorów afera korupcyjno-łapówkarska Petrobras, czołowego koncernu brazylijskiego jest największą tego rodzaju w historii Brazylii.
Ustalili oni, że w ciągu minionych 10 lat największe firmy budowlane i inżynieryjne Brazylii zapłaciły co najmniej 800 mln dolarów byłym członkom zarządu koncernu w zamian za kontrakty, których wartość sztucznie zawyżano. Prowadzono też na szeroką skalę "pranie brudnych pieniędzy" pochodzących z niewiadomych źródeł oraz inną przestępczą działalność.
Petrobras kontrolujący przedsiębiorstwa naftowe i energetyczne w 18 krajach w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie, miał stracić na tej przestępczej działalności 4 mld dolarów. Koncern zatrudnia ponad 80 tys. osób a jego zysk w roku 2012 wyniósł, według oficjalnych danych, 11 mld dolarów. 64 proc. udziałów w Petrobras należy do państwa.
Zgodnie z brazylijskim prawem, osoby piastujące urzędy pochodzące z wyboru mogą być sądzone jedynie przez Sąd Najwyższy. Śledztwem objęto byłego prezydenta a obecnego senatora Fernanda Collora, który w 1992 r. został zmuszony do ustąpienia w związku z innym skandalem korupcyjnym.
Ponadto na liście podejrzanych opublikowanej przez prokuratora generalnego Rodriga Janota znaleźli się m. in.: przewodniczący Senatu Renan Calheiros, przewodniczący Izby Deputowanych Eduardo Cunha, senator rządzącej Partii Pracujących (PT) Gleisi Hoffmann i były minister górnictwa i energetyki Edison Lobao. Lista obejmuje łącznie nazwiska 54 wpływowych osób ze świata polityki i biznesu.
Calheiros i Cunha są członkami Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), która wraz z Partią Pracujących uczestniczy w koalicji rządowej prezydentki Dilmy Rousseff.
jkl Fot. archiwum
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
19 lipca:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.
?