XVI Manifa przeszła ulicami Warszawy
[2015-03-08 22:32:05]
![]() Uczestniczki i uczestnicy Manify nieśli transparenty z hasłami: „Dość przekrętów w sprawie alimentów”, „Alimenty to twój czas honoru”, „Mam gender i nie zawaham się go użyć”, „Równości fala od morza do Podhala”, „Chcemy medycyny nie ideologii”, „Nie znaczy nie”, „Kobieta - więźniarka cudzego sumienia”, „Żłobki zamiast broni”, „Przekażmy sobie znak równości”, „Gender mać!” czy „Więcej seksu dla seniorek”. Dla osób z dziećmi przygotowano tzw. Kids Block, czyli platformę, na której mogli bawić się najmłodsi uczestnicy. Osoby mające trudności w poruszaniu się mogły skorzystać z autobusu niskopodłogowego. Podczas przemarszu obok Skłotu Syrena w kamienicy przy ul. Wilczej 30 osoby przebrane za Jana Pawła II, Leszka Balcerowicza i Mieszka I zrzucały ulotki z hasłami antykapitalitycznymi, antynacjonalistycznymi i antywojennymi. Manifa została zorganizowana przez nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca, która nie utożsamia się z żadną partią polityczną. Natomiast w manifestacji brało udział wielu polityków i polityczek z SLD, Zielonych, Twojego Ruchu i Partii Kobiet. Podczas manify zbierano też podpisy poparcia pod kandydaturami Anny Grodzkiej, Wandy Nowickiej, Magdaleny Ogórek i Iwony Piątek. Manifa przeszła z al. Wyzwolenia przez pl. Zbawiciela i pl. Konstytucji pod gmach Sejmu. Manifestacja przebiegła spokojnie, a nielicznym grupom prawicowych przeciwników nie udało jej się zakłócić. Manify zorganizowano również w innych miastach, m.in. we Wrocławiu i Poznaniu; w niektórych miastach odbyły się już w sobotę, np. w Łodzi, Krakowie, Koszalinie. Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 roku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wtedy 129 kobiet. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?