Rumunia: Protesty przeciwko nielegalnej wycince lasów
[2015-05-09 20:36:21]
Tysiące ludzi wyszły w sobotę 9 maja na ulice wielu miast w Rumunii, żeby protestować przeciwko nielegalnej wycince lasów i monopolowi austriackiej firmy Schweighofer podejrzewanej o kupowanie nielegalnie ściętych drzew. "Zjednoczeni możemy uratować lasy" i "Schweighofer, wynoście się" - skandowali demonstranci w Bukareszcie, którzy pojawili się z rumuńskimi trójkolorowymi flagami.
W mieście Kluż-Napoka około tysiąca ludzi protestowało przeciwko "spiskowi" władz z austriackim Schweighoferem, który dominuje na lokalnym rynku leśnym. W czwartek resort środowiska ogłosił rozpoczęcie kontroli firmy, podejrzanej o nielegalne kupowanie drewna i budowanie pozycji monopolisty.
Przed 1989 roku rumuńskie zasoby leśne były ściśle chronione, ale w ostatnich czasach ich eksploatacja stanowi duży problem. Demonstranci oskarżają rumuńskie partie polityczne o zezwalanie na wycinkę wielkich obszarów leśnych dla zysku i twierdzą, że zjawisko nielegalnego wylesiania wymknęło się spod kontroli. W ciągu minionych 20 lat nielegalnie wycięto ok. 80 mln metrów sześciennych drewna, co spowodowało straty sięgające 5 mld euro - wynika z oficjalnego raportu.
Przewodniczący stowarzyszenia Nostra Silva Catalin Tobescu wyjaśniał, że wszystkie sondaże pokazują, że jeśli chodzi o problemy środowiska, to wylesianie jest głównym zmartwieniem Rumunów. Podkreślił, że wprowadzony pod koniec 2014 roku system "radaru leśnego", który pomaga nadzorować transport drewna i sygnalizować ewentualne nieprawidłowości, przyczynił się do zmniejszenia o połowę nielegalnych wycinek. System musi jednak zostać ulepszony - wskazują obrońcy rumuńskich lasów.
Powierzchnia lasów w Rumunii, które są ostoją niedźwiedzi brunatnych i wilków, wynosi 6,6 mln hektarów i należy do największych w UE.
Prezydent Klaus Iohannis uznał protesty za uzasadnione i powiedział, że problem nielegalnych wycinek będzie poruszony na następnym spotkaniu poświęconym bezpieczeństwu narodowemu.
Jarosław Klebaniuk Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
16 stycznia:
1923 - Klub sejmowy Związku Ludowo-Narodowego (endecja) złożył wniosek w sprawie numerus clausus dla młodzieży żydowskiej na uniwersytetach.
1933 - Urodziła się Susan Sontag, amerykańska pisarka, eseistka, krytyk społeczny i aktywistka praw człowieka.
1945 - Zakłady Renault zostały upaństwowione na mocy uchwały rządowej i zmieniły nazwę na Regie Nationale des Usines Renault (Zarząd Upaństwowionych Zakładów Renault).
1987 - Hu Yaobang został zmuszony do rezygnacji z funkcji sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin.
1992 - W stolicy Meksyku podpisano porozumienie, kończące trwającą blisko 20 lat wojnę domową w Salwadorze.
2000 - Ricardo Lagos z Partii Socjalistycznej został wybrany na prezydenta Chile.
2004 - Zmarł Kalevi Sorsa, fiński polityk, wieloletni przywódca Partii Socjaldemokratycznej, czterokrotnie pełnił urząd premiera.
2008 - Zmarł Pierre Lambert, francuski trockista, lider Międzynarodowej Organizacji Komunistycznej (Organisation Communiste Internationaliste).
2010 - Aires Ali z centrolewicowej partii FRELIMO został premierem Mozambiku.
2022 - Socjaldemokrata Dimitar Kowaczewski (SDSM) został premierem Macedonii Północnej.
?