Nie będzie referendum w sprawie konstytucji UE?

[2005-07-06 07:21:22]

Najprawdopodobniej nie będzie w tym roku referendum w sprawie konstytucji Unii Europejskiej. Posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie pod obrady Sejmu uchwały regulującej tryb przyjęcia dokumentu.

Uchwała miała wskazać czy przyjęcie konstytucji byłoby głosowane w referendum, czy też wyłącznie przez Sejm. Za jej odrzuceniem głosowało 189 posłów z Ligi Polskich Rodzin, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Samoobrony i kół narodowych. Zaś za wprowadzeniem do porządku obrad było 180 posłów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Socjaldemokracji Polskiej, Unii Pracy, Stronnictwa Gospodarczego, Koła Konserwatywno-Ludowego oraz niezrzeszeni. Nieobecnych w czasie głosowania było 18 osób z SLD i 10 z SdPl.

Można przypuszczać, że w trakcie tej kadencji Sejm nie będzie się ponownie zajmował tą sprawą, co jest równoznaczne z faktem, że referendum nie odbędzie się w tym roku. Prawdopodobnie dopiero kolejny Sejm wróci do problemu
Zadziwiać może postawa posłów SLD, którzy jeszcze niedawno ratyfikację konstytucji UE chcieli zrobić jednym z głównych motywów kampanii wyborczej. Tymczasem okazuje się, że uchwała nie została wprowadzona właśnie z powodu absencji posłów lewicy: SLD i SdPl. Można wobec tego postawić pytanie: czy obecna w Sejmie "lewica" wie tak naprawdę co chce sobą reprezentować i dlaczego po tylu porażkach wciąż nie nauczyła się, że jej czyny muszą być tożsame z głoszonymi treściami? A także: dlaczego nagle tak wiele organizacji chce się przyklejać do nadal niewiarygodnych partii jak SLD i SdPl?

Daniel Ptaszek



Jak przeciwnik przyjęcia obecnie proponowanego projektu konstytucji Unii Europejskiej cieszę się z odłożenia referedum. Po pierwsze przyjęcie tego dokumentu jest obecnie bezprzedmiotowe, skoro jakakolwiek decyzja polskich wyborców niczego już w tej sprawie nie zmieni, a przeprowadzenie głosowania powodowałoby tylko dodatkowe koszty. Po drugie w Polsce ewentualne zwycięstwo przeciwników traktatu byłoby, w odróżnieniu od Francji i w mniejszym stopniu Holandii, zwycięstwem konserwatywnej i nacjonalistycznej prawicy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku