Grecja i Rosja porozumiały się w sprawie gazociągu Turecki Potok
[2015-06-19 13:08:22]
Memorandum przewiduje utworzenie spółki joint venture z równymi udziałami Grecji i Rosji, która między 2016 a 2019 rokiem miałby zbudować gazociąg na terytorium tego pierwszego państwa. Gazociąg będzie miał przepustowość 47 mld metrów sześciennych rocznie. Ma powstać przed 2020 rokiem, kiedy Rosja chce zaprzestać tranzytu gazu przez Ukrainę - poinformował Nowak podczas 19. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Według agencji Reutera Lafazanis podczas uroczystości podpisywania wstępnej umowy powiedział, że Grecja potrzebuje wsparcia, a nie presji podczas obecnego kryzysu. Zaznaczył też, że współpraca z Rosją nie jest wymierzona w kraje europejskie. Jak poinformował, łączny koszt budowy gazociągu wyniesie 2 mld euro. W celu sfinansowania projektu Grecja zawarła umowę z rosyjskim Wnieszekonombankiem. Planowana budowa gazociągu to podwójny cios dla Zachodu - komentuje AFP i wyjaśnia, że dla UE projekt jest dowodem zbliżania się Aten do Moskwy w czasie, gdy w Unii rosną obawy o ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro. To także cios dla USA, które z niepokojem przyglądają się zwiększaniu przez Rosję zdolności przesyłu gazu na europejski rynek z ominięciem Ukrainy. Informacje o memorandum pojawiły się dzień po podpisaniu przez rosyjski Gazprom, niemiecki E.ON, brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell i austriacki OMV listu intencyjnego dotyczącego budowy dwóch nitek gazociągu od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do wybrzeża Niemiec. Faktycznie chodzi o ułożenie dwóch nowych nitek magistrali Nord Stream (Gazociąg Północny), którą od 2011 roku gaz z Rosji po dnie Bałtyku płynie bezpośrednio do Niemiec, z pominięciem Polski. Gazprom forsuje budowę Tureckiego Potoku (Turkish Stream), czyli gazociągu przez Morze Czarne do Europy Południowej i Środkowej, który ma zastąpić zarzucony projekt South Stream (Gazociąg Południowy). Od jego realizacji rosyjski koncern odstąpił po zablokowaniu budowy przez Komisję Europejską. W grudniu 2014 roku Gazprom ogłosił, że zamiast South Streamu do Bułgarii zostanie ułożona przez Morze Czarne do Turcji, a następnie do jej granicy z Grecją magistrala o takiej samej mocy przesyłowej, tj. 63 mld metrów sześciennych rocznie. Docelowo Turkish Stream ma się składać z czterech nitek o przepustowości po 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Około 47 mld metrów sześciennych surowca Gazprom chce dostarczać do projektowanego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji. Gazpromowi zależy na tym, aby doprowadzić gaz do Turcji, a potem dalej do Europy Południowej i Środkowej, zanim Unia Europejska zrealizuje swoją kontrstrategię, przewidującą sprowadzanie surowca z Azerbejdżanu, Turkmenistanu i Iranu, albo ograniczy zakup gazu w Rosji przez mechanizm przyszłej unii energetycznej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
16 stycznia:
1923 - Klub sejmowy Związku Ludowo-Narodowego (endecja) złożył wniosek w sprawie numerus clausus dla młodzieży żydowskiej na uniwersytetach.
1933 - Urodziła się Susan Sontag, amerykańska pisarka, eseistka, krytyk społeczny i aktywistka praw człowieka.
1945 - Zakłady Renault zostały upaństwowione na mocy uchwały rządowej i zmieniły nazwę na Regie Nationale des Usines Renault (Zarząd Upaństwowionych Zakładów Renault).
1987 - Hu Yaobang został zmuszony do rezygnacji z funkcji sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin.
1992 - W stolicy Meksyku podpisano porozumienie, kończące trwającą blisko 20 lat wojnę domową w Salwadorze.
2000 - Ricardo Lagos z Partii Socjalistycznej został wybrany na prezydenta Chile.
2004 - Zmarł Kalevi Sorsa, fiński polityk, wieloletni przywódca Partii Socjaldemokratycznej, czterokrotnie pełnił urząd premiera.
2008 - Zmarł Pierre Lambert, francuski trockista, lider Międzynarodowej Organizacji Komunistycznej (Organisation Communiste Internationaliste).
2010 - Aires Ali z centrolewicowej partii FRELIMO został premierem Mozambiku.
2022 - Socjaldemokrata Dimitar Kowaczewski (SDSM) został premierem Macedonii Północnej.
?