Razem: Niech Polska okaże solidarność z uchodźcami

[2015-09-05 14:44:24]

Rada Krajowa Partii Razem wystosowała w dniu 4 września br. stanowisko w sprawie tzw. kryzysu związanego z napływem do Europy uchodźców. Lewicowe ugrupowanie domaga się, aby Polska okazała solidarność i zrealizowała moralne obowiązki wobec uciekających przed wojną, prześladowaniami i głodem obywatelami i obywatelkami Syrii, Erytrei i innych państw Azji i Afryki.

Korzystaliśmy i korzystamy z zagranicznej pomocy finansowej oraz wsparcia i gościnności wielu krajów na świecie. Czas na naszą solidarność. Obowiązek pomocy najbardziej potrzebującym, w tym zwłaszcza uchodźcom z terenów dotkniętych katastrofami naturalnymi, militarnymi i politycznymi, powinniśmy spełniać za granicą, podobnie jak w kraju. Nasze państwo musi wziąć odpowiedzialność za uchodźców i nie pozostawiać tych zadań wyłącznie inicjatywom prywatnym. Pomoc powinna być uzależniona od potrzeb uchodźców i naszych możliwości - stanowczo sprzeciwiamy się dyskryminującej selekcji na podstawie wyznania czy przynależności etnicznej - czytamy w stanowisku.

Partia Razem nawiązała w ten sposób do pojawiających się wyjątkowo często w dyskursie publicznym wezwań do przyjęcia na terytorium Polski tylko ograniczonej liczby uchodźców wyznania chrześcijańskiego, bądź w ogóle zrezygnowania z udzielania takiej pomocy, a ograniczenia się tylko do działań skierowanych wobec imigrantów z Ukrainy oraz repatriantów. Partia Razem nazywa postawę przyjmowaną przez polskich decydentów polityką zamkniętych drzwi, zabarwioną rasizmem i uprzedzeniami.

Partia Razem postuluje weryfikację dotychczas prowadzonej polityki międzynarodowej, rozwinięcie współpracy gospodarczej z krajami Południa na uczciwych zasadach oraz rozwijanie pomocy humanitarnej dla państw doświadczających rozmaitych problemów zmuszających ich obywateli i obywatelki do uchodźstwa. Jednocześnie kategorycznie krytykuje pomysły uszczelniania granic i intensyfikowania działań policyjnych. Od polskich władz lewicowe ugrupowanie domaga się opracowania długofalowej polityki migracyjnej, programów integracji społecznej migrantów oraz przeciwdziałania rasizmowi. Zdaniem Partii Razem, Polska zobowiązana jest do uczestniczenia w pomocy uchodźcom ze względu na pomoc, jaką Polacy i Polki wielokrotnie w historii otrzymywali w innych państwach, a także ze względu na tradycję polskiej gościnności, o której należy w tej chwili przypomnieć.

Tymczasem w głównym nurcie polskiej polityki padają wciąż zapewnienia o jedynie symbolicznym uczestnictwie Polski w pomocy uchodźcom. Premierka Ewa Kopacz powtórzyła w ostatnich dniach deklarację o możliwości przyjęcia na terytorium Polski jedynie dwóch tysięcy osób w ciągu dwóch lat, tłumacząc to rzekomo zwiększonymi obciążeniami dla naszego kraju wynikającymi z faktu, że stanowimy wschodnią granicę Unii Europejskiej. Kandydatka na szefową rządu największej partii opozycyjnej Beata Szydło straszyła z kolei opinię publiczną ryzykiem napływu do Polski większej liczby uchodźców wyznań islamskich. Jednocześnie pojawiają się w dyskursie coraz liczniejsze krytyki polityki władz polskich i postaw głównych partii politycznych. W ostatnich dniach działania rządu skrytykowali m.in. Obywatele Kultury oraz dziennikarze Jacek Żakowski (Polityka, TOK FM), Edwin Bendyk (Polityka) czy Maciej Wierzyński (TVN Biznes i Świat).

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku