Razem: Niech Polska okaże solidarność z uchodźcami

[2015-09-05 14:44:24]

Rada Krajowa Partii Razem wystosowała w dniu 4 września br. stanowisko w sprawie tzw. kryzysu związanego z napływem do Europy uchodźców. Lewicowe ugrupowanie domaga się, aby Polska okazała solidarność i zrealizowała moralne obowiązki wobec uciekających przed wojną, prześladowaniami i głodem obywatelami i obywatelkami Syrii, Erytrei i innych państw Azji i Afryki.

Korzystaliśmy i korzystamy z zagranicznej pomocy finansowej oraz wsparcia i gościnności wielu krajów na świecie. Czas na naszą solidarność. Obowiązek pomocy najbardziej potrzebującym, w tym zwłaszcza uchodźcom z terenów dotkniętych katastrofami naturalnymi, militarnymi i politycznymi, powinniśmy spełniać za granicą, podobnie jak w kraju. Nasze państwo musi wziąć odpowiedzialność za uchodźców i nie pozostawiać tych zadań wyłącznie inicjatywom prywatnym. Pomoc powinna być uzależniona od potrzeb uchodźców i naszych możliwości - stanowczo sprzeciwiamy się dyskryminującej selekcji na podstawie wyznania czy przynależności etnicznej - czytamy w stanowisku.

Partia Razem nawiązała w ten sposób do pojawiających się wyjątkowo często w dyskursie publicznym wezwań do przyjęcia na terytorium Polski tylko ograniczonej liczby uchodźców wyznania chrześcijańskiego, bądź w ogóle zrezygnowania z udzielania takiej pomocy, a ograniczenia się tylko do działań skierowanych wobec imigrantów z Ukrainy oraz repatriantów. Partia Razem nazywa postawę przyjmowaną przez polskich decydentów polityką zamkniętych drzwi, zabarwioną rasizmem i uprzedzeniami.

Partia Razem postuluje weryfikację dotychczas prowadzonej polityki międzynarodowej, rozwinięcie współpracy gospodarczej z krajami Południa na uczciwych zasadach oraz rozwijanie pomocy humanitarnej dla państw doświadczających rozmaitych problemów zmuszających ich obywateli i obywatelki do uchodźstwa. Jednocześnie kategorycznie krytykuje pomysły uszczelniania granic i intensyfikowania działań policyjnych. Od polskich władz lewicowe ugrupowanie domaga się opracowania długofalowej polityki migracyjnej, programów integracji społecznej migrantów oraz przeciwdziałania rasizmowi. Zdaniem Partii Razem, Polska zobowiązana jest do uczestniczenia w pomocy uchodźcom ze względu na pomoc, jaką Polacy i Polki wielokrotnie w historii otrzymywali w innych państwach, a także ze względu na tradycję polskiej gościnności, o której należy w tej chwili przypomnieć.

Tymczasem w głównym nurcie polskiej polityki padają wciąż zapewnienia o jedynie symbolicznym uczestnictwie Polski w pomocy uchodźcom. Premierka Ewa Kopacz powtórzyła w ostatnich dniach deklarację o możliwości przyjęcia na terytorium Polski jedynie dwóch tysięcy osób w ciągu dwóch lat, tłumacząc to rzekomo zwiększonymi obciążeniami dla naszego kraju wynikającymi z faktu, że stanowimy wschodnią granicę Unii Europejskiej. Kandydatka na szefową rządu największej partii opozycyjnej Beata Szydło straszyła z kolei opinię publiczną ryzykiem napływu do Polski większej liczby uchodźców wyznań islamskich. Jednocześnie pojawiają się w dyskursie coraz liczniejsze krytyki polityki władz polskich i postaw głównych partii politycznych. W ostatnich dniach działania rządu skrytykowali m.in. Obywatele Kultury oraz dziennikarze Jacek Żakowski (Polityka, TOK FM), Edwin Bendyk (Polityka) czy Maciej Wierzyński (TVN Biznes i Świat).

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 grudnia:

1918 - W Hamburgu urodził się Helmut Schmidt, niemiecki polityk socjaldemokratyczny, kanclerz RFN.

1939 - W Warszawie został aresztowany Mieczysław Niedziałkowski, redaktor naczelny "Robotnika", działacz PPS.

1969 - Premier Kanady Pierre Trudeau spotkał się z Johnem Lennonem i Yoko Ono.

1999 - Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) oceniła, że lata 90. odznaczały się najwyższymi temperaturami w całym minionym tysiącleciu. Licząc od 1860 r., z siedmiu najgorętszych lat - 4 przypadały na ostatnią dekadę XX w.

2011 - Socjaldemokrata Zoran Milanović, przewodniczący SDP, został premierem Chorwacji.

2016 - Lider lewicowej partii PSRM Igor Dodon został prezydentem Mołdawii.


?
Lewica.pl na Facebooku