Syryjscy rewolucjoniści solidarni z ofiarami zamachów w Paryżu + wideo

[2015-11-24 14:15:07]

W sytuacji gdy prawica i rasiści w Europie próbują wykorzystać okrucieństwo ostatniej serii zamachów terrorystycznych w Paryżu do rozpętania nienawiści do imigrantów i ludzi z Bliskiego Wschodu a rządy i społeczeństwa w Europie ograniczają swoją solidarność wyłącznie do ofiar we Francji, warto wiedzieć, że jednymi z pierwszych, którzy potępili zamachy w Paryżu byli sami Syryjczycy. Mieszkańcy miasta Douma opublikowali swój list na jednym z portali związanych z syryjską opozycją.

Z miasta Douma, które ucierpiało ze strony terroryzmu różnych odcieni, które doświadczyło oblężenia, śmierci i zagłady - rewolucjoniści z Doumy stoją po stronie uciskanych przeciwko wszelkim formom ekstremizmu, terroryzmu i agresji” – czytamy we wstępie do listu.

Chcemy wyrazić swoje głębokie kondolencje wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich. (…) Potępiamy stanowczo atak na cywilów we Francji lub w jakimkolwiek innym kraju, niezależnie od tego czy dokonuje tego Daech* czy inne grupy terrorystyczne. Potępiamy też państwowy terroryzm uprawiany przez niektóre rządy.

Pragniemy Wam przypomnieć, że my, w Douma, od pięciu lat żyjemy i cierpimy w cieniu zorganizowanego terroryzmu reżimu Asada. Zdarzało się, że nasze dzieci rozrywane były na strzępy przez bomby zrzucane przez reżim. To samo spotykało kobiety i starców. Jako cywile żyjący w oblężonej okolicy i doświadczający ludobójstwa tylko dlatego, że prosiliśmy o wolność, demokrację i zakończenie autorytaryzmu, apelujemy w pierwszej kolejności do ludności Francji, a także do wszystkich ludzi walczących o pokój i wolność, o to by przyłączyli się do nas, byśmy wspólnie pokonali reżim Asada, przyczynę terroryzmu narastającego w naszym kraju i na świecie. Mamy nadzieję, że możemy sobie wzajemnie pomóc uczynić nasz świat bezpieczniejszym i bardziej cywilizowanym
”.

Po wybuchu rewolucji w Syrii, ludność kraju stanęła w obliczu koszmaru wojny domowej i terroryzmu. Z jednej strony reżimowi Asada w dużym stopniu udało się spacyfikować opozycję. Z drugiej strony duża część terytoriów zbuntowanych dostała się pod kontrolę różnego rodzaju grup ekstremistów, głównie zagranicznych.

Media na świecie informowały o wielu przypadkach barbarzyńskich mordów dokonywanych przez fanatyków religijnych. W atmosferze wojny domowej trudno z całą pewnością stwierdzić czy stoją za nimi anty-asadowskie grupy zbrojne czy też jest to działanie pod fałszywą flagą i zbrodni dokonują agenci reżimu Asada lub zagranicznych służb specjalnych. Wiadomo jednak, że ofiarami tych wszystkich okropności są cywile.

Bartłomiej Zindulski



*Daech to używane w świecie arabskim pogardliwe określenie na ISIS - przyp. red.

Na filmie działacze syryjskiej opozycji solidaryzują się z ofiarami zamachów w Paryżu:



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku