Norwegia: Pokojowego Nobla wręczono Kwartetowi Tunezyjskiemu

[2015-12-10 16:10:56]

Podczas uroczystości w ratuszu w Oslo przedstawiciele tzw. Kwartetu Tunezyjskiego odebrali w czwartek Pokojową Nagrodę Nobla przyznaną im za wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku. Z okazji wręczenia nagrody przedstawiciele Kwartetu zaapelowali, by wspólnota międzynarodowa priorytetowo traktowała walkę z terroryzmem.

W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa Powszechna Tunezyjska Unia Pracy (UGTT), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

Dziś odczuwamy wielką potrzebę dialogu między cywilizacjami i pokojowego współistnienia w poszanowaniu różnic i różnorodności. Dziś musimy uczynić z walki z terroryzmem absolutny priorytet - oświadczył sekretarz generalny UGTT Husajn Abassi.

Odnosząc się do serii zamachów terrorystycznych, jaka przetoczyła się ostatnio przez świat, szefowa Norweskiego Komitetu Noblowskiego Kaci Kullmann Five stwierdziła, że wspólnota międzynarodowa musi odpowiedzieć wspólnie na zagrożenie terroryzmem. Dla nas wszystkich stanowi on takie samo zagrożenie, zatem musimy się zjednoczyć w walce - powiedziała do publiczności zgromadzonej w sali ratusza z królem Haraldem na czele.

Wcześniej zapowiedziano, że tunezyjski medal noblowski będzie wystawiony w narodowym muzeum Bardo w Tunisie, co ma podkreślić, że nagroda honoruje także wszystkie ofiary jaśminowej rewolucji oraz ofiary dżihadystycznych zamachów, a także tunezyjskie partie polityczne i całe tunezyjskie społeczeństwo. 18 marca także muzeum Bardo stało się celem zamachów, w których zginęły 22 osoby. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Poza właściwym wspólnym medalem, każda z czterech nagrodzonych organizacji dostała - na swój koszt - wykonaną ze złota kopię medalu noblowskiego.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku