CBOS: Większość Polaków nie działa w organizacjach obywatelskich

[2016-02-02 21:56:48]

Ze styczniowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że aż 63% Polaków nie działa w żadnej organizacji o charakterze obywatelskim (np. w stowarzyszeniu, związku, samorządzie, ruchu, klubie lub fundacji). 16% respondentów deklaruje, że poświęca swój wolny czas na działalność społeczną w tego typu organizacji, 8% działa w dwóch organizacjach, a 13% w trzech lub więcej.

Polacy najczęściej poświęcają swój czas na pracę społeczną w komitetach rodzicielskich, radach rodziców, fundacjach szkolnych i uczelnianych oraz w innych organizacjach działających na rzecz szkolnictwa i oświaty. Aktywne członkostwo w nich deklaruje obecnie 10,9% dorosłych Polaków (10,9%). 10% twierdzi, że jest aktywnym członkiem jakiejś organizacji charytatywnej, która pomaga dzieciom, a 8,6% stanowią ci, którzy udzielają się w różnego rodzaju organizacjach charytatywnych pomagających chorym, niepełnosprawnym, starym, ubogim, bezdomnym oraz innym potrzebującym.

Inne mniej lub bardziej sformalizowane organizacje i grupy obywatelskie, w których Polacy deklarują uczestnictwo to kluby i stowarzyszenia sportowe - 7,5%, ruchy religijne i kościelne oraz wspólnoty parafialne - 6,9%. W dalszej kolejności są: harcerstwo, stowarzyszenia studenckie i inne organizacje młodzieżowe - 6,1%, związki działkowiczów, hodowców, wędkarzy, myśliwych - 5,0%, a także OSP, GOPR i inne instytucje społecznego ratownictwa - 4,7%, organizacje artystyczne typu: chór, orkiestra, zespół taneczny czy teatralny - 4,4%, związki zawodowe - 4,3%, towarzystwa opieki nad zwierzętami - 4,2%, komitety starające się o załatwienie jakiejś konkretnej sprawy, w tym grupy protestu - 3,3%, organizacje działające na rzecz ochrony środowiska naturalnego - 3,2%, samorządy dzielnicowe i osiedlowe - 3% oraz kluby seniorów i emerytów - 3%.

Według CBOS, w stosunku do 2012 r. ogólny poziom aktywności w organizacjach obywatelskich wzrósł o 5 punktów procentowych.

CBOS podkreśla, że działalność Polaków w organizacjach obywatelskich jest zróżnicowana społecznie i zależy od poziomu wykształcenia, pozycji zawodowej, sytuacji ekonomicznej respondentów i ich gospodarstw domowych, a także z wiekiem badanych, wielkością zamieszkiwanej miejscowości oraz religijnością mierzoną częstością uczestnictwa w praktykach religijnych.

Ponadprzeciętną aktywnością społeczną w ramach organizacji obywatelskich charakteryzują się przede wszystkim kadra kierownicza i specjaliści wyższego szczebla – aż 68% badanych z tej grupy deklaruje, że poświęca swój czas na działalność w co najmniej jednej organizacji, a także uczniowie i studenci – 56% oraz pracownicy administracyjno-biurowi – 50%.

Częściej niż inni aktywną przynależnością do organizacji obywatelskich cechują się również osoby praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu – 53%, badani z wyższym wykształceniem – 53%, o najwyższych dochodach per capita – 52%, mieszkańcy największych miast – 49%, respondenci w wieku od 18 do 24 lat – 44% oraz dobrze oceniający swoją sytuację materialną – 44%.

Brak zaangażowania w działalność na rzecz swojej społeczności lokalnej oraz w pracę organizacji obywatelskich najczęściej przejawiają bezrobotni – 87% respondentów z tej grupy nie podejmuje żadnej tego rodzaju aktywności, renciści – 73%, gospodynie domowe – 70%, osoby źle oceniające swoją sytuację materialną – 68%, robotnicy niewykwalifikowani – 67%.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 grudnia:

1918 - W Hamburgu urodził się Helmut Schmidt, niemiecki polityk socjaldemokratyczny, kanclerz RFN.

1939 - W Warszawie został aresztowany Mieczysław Niedziałkowski, redaktor naczelny "Robotnika", działacz PPS.

1969 - Premier Kanady Pierre Trudeau spotkał się z Johnem Lennonem i Yoko Ono.

1999 - Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) oceniła, że lata 90. odznaczały się najwyższymi temperaturami w całym minionym tysiącleciu. Licząc od 1860 r., z siedmiu najgorętszych lat - 4 przypadały na ostatnią dekadę XX w.

2011 - Socjaldemokrata Zoran Milanović, przewodniczący SDP, został premierem Chorwacji.

2016 - Lider lewicowej partii PSRM Igor Dodon został prezydentem Mołdawii.


?
Lewica.pl na Facebooku