W Forum uczestniczyło ponad 100 osób z kilkunastu krajów, między innymi Białorusi, Bośni, Bułgarii, Grecji, Mołdawii, Noworosji, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy i USA .
Uczestnicy Forum rozpoczęli je śpiewając „Międzynarodówkę”. Później połączyli się z egipskim pisarzem, przeciwnikiem kapitalizmu i militaryzmu Samirem Aminem. Mówił on o wadze międzynarodowej współpracy. Odniósł się także do sytuacji w Egipcie, gdzie wojskowy reżim udaje obrońców wolności przed zagrożeniem ze strony islamistów.
Jedną z przemawiających była również europarlamentarzystka Konstantina Kuneva, która walczyła o prawa bułgarskich emigrantów w Grecji, za co została oblana kwasem przez ludzi współpracujących z mafią.
Wśród mówców był również autor publikacji o wojnie i imperializmie, profesor Michel Collon z Belgii. Mówił on o tym jak interwencje zbrojne USA oraz państw sojuszniczych doprowadziły do destabilizacji sytuacji międzynarodowej, w tym kryzysu związanego z falą uchodźców.
Profesor Mazin Quymsyeh dyrektor Palestyńskiego Muzeum Historii Narodowej połączył się z zebranymi za pośrednictwem Skype, ponieważ nie otrzymał wizy do Polski. Mówił o tym jak ważna jest międzynarodowa solidarność, w tym akcje bojkotu izraelskich produktów, mająca pomóc ludowi palestyńskiemu.
Odczytany został list od Erdala Gokoglu, tureckiego działacza opozycyjnego, który jest bezprawnie przetrzymywany w polskim więzieniu, pomimo, że otrzymał w Belgii azyl polityczny. Zatrzymano go w styczniu, gdy przyjechał do Polski na ślub kolegi, a podstawą był list gończy wystawiony przez tureckie władze oskarżające go o „terroryzm”.
W dniu 12 marca odbyły się pierwsze panele dyskusyjne. Jeden z nich dotyczył militaryzacji Europy Wschodniej i roli NATO w prowokowaniu konfliktów. Szczegółowo została przedstawiona sytuacja po przewrocie na Ukrainie. Victoria Machulko z Komitetu 2 maja opowiedziała o sytuacji w Odessie po pogromie dokonanym 2 maja 2014 roku przez wspierane przez rząd bojówki. Omówiła opór mieszkańców Odessy wobec władz narzuconych przez Kijów oraz represje wobec ruchów społecznych. Jan Lelchuk z ruchu Alternatywy z Rosji mówił o współpracy aktywistów z Rosji i Noworosji przeciwko wojnie oraz działaniach podejmowanych aby w Donieckiej oraz Ługańskiej Republice Ludowej wprowadzić prospołeczne reformy.
Yuri Shankin z ukraińskiego ruchu Against Current opowiadał o protestach społecznych przeciwko mobilizacji, zwłaszcza tych, które odbywały się na ukraińskiej wsi.
Drugi z paneli dotyczył etno-nacjonalizmu i rasizmu. Wśród mówców była między innymi Anna Edwards z Narodowej Koalicji Antywojennej z USA, która mówiła o amerykańskim nacjonalizmie oraz militaryzacji społeczeństwa i wykorzystywaniu straszenia terroryzmem do celów politycznych. Wypowiadali się też przedstawiciele i przedstawicielki ruchów społecznych z Węgier, Austrii i Bośni.
Odbył się również panel dotyczący bilansu okresu realnego socjalizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Judit Morva z węgierskiej edycji pisma „Le Monde Diplomatique” opowiedziała o zubożeniu wielu regionów Węgier. Omówiła również politykę premiera Victora Orbana. Jej zdaniem opiera się ona na tym, że znaczna część społeczeństwa jest bierna. Prawica wprawdzie stara się przeciwdziałać części wpływów zagranicznego kapitału, ale jednocześnie wspiera rodzimy, który tak samo wyzyskuje pracowników.
Piotr Szumlewicz z OPZZ omówił zarówno pozytywne jak i negatywne strony programów socjalnych w czasach PRL. Dawały one o wiele większe zabezpieczenia niż obecne, ale jednocześnie nie zapewniały na przykład równości kobiet i mężczyzn.
Przedstawicielka Komunistycznej Partii Polski mówiła z kolei o industrializacji z czasów PRL oraz zmianach jakim podlegała struktura przemysłu po roku 1989. Przedstawiła dotyczące tego dane statystyczne oraz trendy demograficzne. Opiera się on głównie na montowaniu podzespołów dla wielkich ponadnarodowych koncernów. Pogorszyły się również warunki zatrudnienia.
Sonja Lokar ze Słowenii przedstawiła słoweńską historię transformacji, która przebiegała w bardziej zawoalowany sposób niż w Polsce. Po rozpadzie Jugosławii władze Słowenii obiecywały bowiem ludziom wprowadzenie socjalnego kapitalizmu na wzór skandynawski, jednak po uzyskaniu wystarczających wpływów rozpoczęły prywatyzację i komercjalizację.
Profesor Bruno Drwęski z grupy Investing Actions z Francji mówił o wykorzystywanych podczas transformacji programach dostosowania strukturalnego pierwotnie wymyślonych przez międzynarodowe instytucje finansowe aby podporządkować międzynarodowemu kapitałowi kraje postkolonialne.
Jurij Głuszakow z białoruskiej organizacji Razam mówił o społecznych skutkach upadku ZSRR oraz tym, że Białoruś zaczyna wprowadzać niektóre zalecenia międzynarodowych instytucji finansowych.
Kolejny panel dotyczył tego jak ruch feministyczny włącza się w walki klasowe. O dotyczących tego doświadczeniach mówiły między innymi Katarzyna Bratkowska z Porozumienia Kobiet 8 marca oraz Maha Abdelhamid z Tunezji i Armagan Tulunay reprezentująca Robotniczą Partię Rewolucyjną (DIP) z Turcji. Dyskutowano o tym, że ruch na rzecz praw kobiet powinien włączać się w walki ekonomiczne i krytykować neoliberalny feminizm.
Ostatnia z sesji drugiego dnia Forum dotyczyła peryferyzacji Europy Wschodniej i obszaru Morza Śródziemnego. Savas Michael Matsas z Rewolucyjnej Partii Robotniczej (EEK) z Grecji mówił o tym w jaki sposób UE oraz Międzynarodowe Instytucje Finansowe doprowadzają do pogłębienia kryzysu. Jan Mayicek z czeskiego Komitetu Przeciwko TTIP omówił zagrożenia płynące z międzynarodowej umowy TTIP odbierającej suwerenność krajowym rządom oraz na przykład ograniczającej normy produkcyjne oraz bezpieczeństwa. Opowiedział również o ogólnoeuropejskiej kampanii przeciwko umowie TTIP.
Sungun Savran z DIP z Turcji mówił o coraz bardziej autorytarnych rządach w tym kraju.
Po zakończeniu obrad Forum, na koniec dnia odbyła się demonstracja przeciwko militaryzmowi.
fot A.G.