18 października podczas spotkania Unii Europejskiej przedstawiciel polskiego rządu ma oficjalnie wyrazić zgodę na podpisanie traktatu CETA. Neoliberalna opozycja z PO i Nowoczesnej również jest za.
Zwolennicy tej europejsko-kanadyjskiej umowy twierdzą, że zliberalizuje ona handel między oboma stronami. Według przeciwników jej podpisanie ma być wprowadzeniem w życie rozwiązań zbliżonych do tych, które zawiera TTIP, przeciw któremu urósł w Europie tak znaczący sprzeciw społeczny, że jego przyjęcie wydaje się obecnie bardzo mało prawdopodobne.
Dlatego w sobotę 15 października w Polsce odbędą się demonstracje przeciw umowie.
W Warszawie o godzinie 13.00 zaczyna się protest pod Ministerstwem Rolnictwa (ul. Wspólna 30), który organizują fundacja Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz fundacja Strefa Zieleni.
W Krakowie marsz przeciwników traktatu rozpocznie się na Rynku Głównym również o 13.00.
1918 - W Hamburgu urodził się Helmut Schmidt, niemiecki polityk socjaldemokratyczny, kanclerz RFN.
1939 - W Warszawie został aresztowany Mieczysław Niedziałkowski, redaktor naczelny "Robotnika", działacz PPS.
1969 - Premier Kanady Pierre Trudeau spotkał się z Johnem Lennonem i Yoko Ono.
1999 - Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) oceniła, że lata 90. odznaczały się najwyższymi temperaturami w całym minionym tysiącleciu. Licząc od 1860 r., z siedmiu najgorętszych lat - 4 przypadały na ostatnią dekadę XX w.
2011 - Socjaldemokrata Zoran Milanović, przewodniczący SDP, został premierem Chorwacji.
2016 - Lider lewicowej partii PSRM Igor Dodon został prezydentem Mołdawii.