Radosław S. Czarnecki: SFWM we Wrocławiu - podsumowanie działalności w 2018 r.

[2019-01-11 08:18:44]

Pierwotne założenia dotyczące zorganizowanego w naszym mieście, ponadpartyjnego think-tanku czy klubu dyskusyjnego ukierunkowanego na środowiska najszerzej pojętej lewicy zostały zrealizowane. Także plany dotyczące „eksportu” pomysłu na kraj w jakimś sensie zrealizowaliśmy, choć zadowolenia z tego tytułu – z racji skali i rozwoju terytorialnego – zbytnio mieć nie możemy. Zadzierzgnięto bliską współpracę ze środowiskiem portalu Strajk.eu, co winno owocować w przyszłości wymiernymi efektami.

Patronat medialny zapewniały permanentnie bądź chwilowo takie podmioty jak: portale Strajk.eu, lewica.pl czy Opinia Bieżąca, a także Tygodnik „Przegląd”, Porozumienie Socjalistyczne, Fundacja „Naprzód”, agendy P.P.S. z Warszawy i Bydgoszczy, S.W.D.I.P.

Ścisła i owocna współpraca ze Stowarzyszeniem „Pokolenia” i przewodniczącą Bożeną Bamwendą pozwoliła organizować nasze debaty i imprezy towarzyszące w obszernych pomieszczeniach administrowanych przez to stowarzyszenie.

Od października 2017 roku (z trzymiesięczną, wakacyjną przerwą – czerwiec, lipiec, sierpień) spotykaliśmy się regularnie, co miesiąc, na debatach tematycznych. Zorganizowaliśmy we Wrocławiu 13 takich „formowych” debat o różnej tematyce, poruszając zagadnienia pozostające w najszerzej rozumianej lewicowej optyce. M. in. debatowaliśmy o znaczeniu Rewolucji Październikowej dla lewicy dziś, najszerzej pojętej rusofobii w Polsce, faszyzacji życia z jaką mamy do czynienia, o dekomunizacji, 1 Maja i współczesnym stosunku do tego święta lewicy (co ono winno znaczyć i jakie wartości niesie), sprawach związanych z ekologią, Październiku’56 oraz zagadnieniach związanych z obecnością lewicy na polskiej scenie publicznej. Dwukrotnie, okazjonalnie organizowaliśmy spotkania z przedstawicielami palestyńskiej emigracji w Polsce, czcząc w taki sposób ważne dla nich rocznice. Ponadto przedstawiciele naszego Forum kilkakrotnie uczestniczyli w debatach organizowanych na początku jako nasze filie (a potem usamodzielniające się podmioty) w Bydgoszczy i Warszawie. To są jak na razie dwa miejsca w kraju, gdzie SFWM realnie i permanentnie zaistniało i funkcjonuje).

Także w ramach spotkań prezentowano w ramach naszych debat książki ważne – z naszego punktu widzenia – dla lewicowej optyki, co wiązało się ze spotkaniami z autorami tych pozycji. Gościli u nas w związku z powyższym: Piotr Ciszewski (warszawski działacz ruchu „lokatorskiego”) i Paweł Dybicz, z-ca Red. Naczelnego Tygodnika ”Przegląd”.

Forum zorganizowało też dwie okolicznościowe imprezy plenerowe związane ze świętami mającymi znaczenie dla polskiej lewicy: chodzi o 1 Maja i 11.11.2018 (setną rocznicę odzyskanie państwowości przez Polskę w 1918 roku).

Partycypowaliśmy i promowaliśmy też wystawę zdjęć prezentujących codzienną rzeczywistość, okupowanej przez Izrael Palestyny. Zainicjowaliśmy też masową akcję solidarnościową z ludźmi prześladowanymi i doznającymi przemocy na Bliskim Wschodzie.

SFWM we Wrocławiu w ciągu rocznej działalności nawiązało liczne kontakty (we Wrocławiu i nie tylko). Zwłaszcza kontakty z miejscowym środowiskiem akademickim są cennymi oraz twórczymi relacjami. Psycholog społeczny Jarosław Klebaniuk, socjolożka Ewa Groszewska, literaturoznawca i polityk Wojciech Browarny, filolog i poeta Marcin Czerwiński, prawnik (i były polityk) Józef Pinior, często brali udział w naszych debatach. Ugrupowania polityczne (różnej opcji) reprezentowali św. p. Ewa Berent-Mieszczanowicz (Demokratyczna Unia Kobiet), politycy SLD Marek Dyduch, Arkadiusz Sikora, Wincenty Elsner, Czesław Cyrul, przewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz, Marta Stożek (Razem - Wrocław), reprezentanci środowisk alternatywnej, niemainstreamowej lewicy: Czesław Kulesza (PPS - Warszawa), Jerzy Kołomyjec (PPS - Bydgoszcz), Jacek Kamiński (Porozumienie Socjalistyczne - Warszawa), KPP z Dąbrowy Górniczej.

Wracając do wspomnianej już bliskiej współpracy naszego Forum i portalu Strajk. eu, trzeba wspomnieć o udziale w naszych debatach przedstawicieli tej Redakcji (Maciej Wiśniowski i Małgorzata Kulbaczewska-Figat), a także o udziale naszych przedstawicieli w organizowanych przez Portal debatach, spotkaniach i imprezach. W naszych spotkaniach (jako przedstawiciele niemainstreamowych, internetowych mediów) wzięli też raz udział Andrzej Ploch (właściciel i Redaktor Naczelny TV regionalnej – internetowej i „Przeglądu Lubańskiego”) oraz Jacek Tabisz (Red.Naczelny Portalu i Telewizji Internetowej RACJONALISTA.TV).

Kilkakrotnie gościliśmy na debatach znanego byłego polityka wrocławskiej lewicy, o unijno-brukselskim także wymiarze, Jacka Uczkiewicza. Jego tezy i opinie zawsze wzbogacały dyskusje po wystąpieniach panelistów.

Nie można nie wspomnieć o udziale – i to wielokrotnym – w debatach reprezentantów wrocławskiego, szeroko rozumianego marksizmu. Chodzi głównie o prof. dra hab. Zbigniewa Wiktora i dra Włodzimierza Lutego. Prof. Wiktor prezentował zawsze stanowisko z płaszczyzny ortodoksyjnie rozumianego marksizmu, pokazując efekty odchodzenia od pryncypiów filozofii Karola Marksa. W różnych kontekstach różnych debat. W stanowisku dra Włodzimierza Lutego (członka Stowarzyszenia Marksistów Polskich) na podkreślenie szczególnie zasługują jego tezy – i to podnoszone wielokrotnie, przy różnych okazjach - dotyczące znaczenia doświadczeń i historii Polski Ludowej dla bytu społeczeństwa i narodu. Mocno zabrzmiał też jego głos w sprawach rusofobii, dekomunizacji, faszyzacji życia w Polsce.
Szczególnie silnie i medialnie korzystnie wypada też, o czym przy podsumowaniu roku naszej działalności należy wspomnieć wprowadzenie dot. faszyzacji życia w Polsce, jakie wygłosił Józef Pinior podczas debaty na ten temat. Nagranie z tego wystąpienia krąży w sieci, na różnych forach, ciesząc się sporym zainteresowaniem i dyskusją.

Zamierzenia na przyszły rok formułujemy skromnie: chcielibyśmy aby nasz think tank na stałe zagościł – i to w szerszym zakresie niż w mijającym roku – w przestrzeni medialnej, politycznej i społecznej naszego kraju. Do tego trzeba i środków i terytorialnego rozwoju: nie płonne nadzieje wiążemy z inicjatywami jakie w Krakowie, Poznaniu i Legnicy podjęto w tej mierze. Zwłaszcza rozwój tej formy działalności społeczno-politycznej (kluby dyskusyjne ponad podziałami politycznymi i raczej a-partyjne) w tzw. Polsce powiatowej i gminnej byłby ze wszech miar pożądany. Tylko tak pojmowana, organiczna i „oddolna” praca pozwoli na ewentualną odbudowę o ponowna obecność lewicowych idei w polskim społeczeństwie. Chętnych do współpracy i wymiany pomysłów w tej mierze zapraszamy do kontaktów mailowych, telefonicznych lub po prostu do Wrocławia (posiadamy swoją stronę na Facebooku – wystarczy wpisać: Społeczne Forum Wymiany Myśli – Wrocław).

Musi temu jednak towarzyszyć odejście od przyjętego przez tzw. nową lewicę, fetyszyzowanego i preferowanego przez mainstream, modnego lifestylu, cokolwiek pod tym terminem rozumieć).

Debaty, wymiana myśli, przekaz podstawowych pojęć związanych z lewicą (i jak to tłumaczy się wobec dzisiejszej rzeczywistości kapitalistyczno-neoliberalnego świata), wzmacnianie think tanków, a nie skupianie swych środków i sił na kampaniach, interwencjach w jednostkowych sprawach, medialnych protestach itd. – to są naszym zdaniem naczelne zadania dla lewicy, do których trzeba wrócić. Tylko taka praktyka pozwoli na zagoszczenie w świadomości masowej zmian systemowych, które lewica winna wykonać. Bo zanim sięgnie się po władzę, trzeba wpierw zdobyć umysły ludzi (Antonio Gramsci)

Radosław S. Czarnecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku