Sąd apelacyjny oddala wniosek Portów Lotniczych o zabezpieczenie pozwu
[2019-09-20 00:58:34]
Wniosek o zabezpieczenie pozwu był częścią procesu o ochronę dóbr osobistych firmy, który PPL wytoczył przeciwko Piotrowi Szumlewiczowi oraz wydawcom i dziennikarzom portalu strajk.eu. Przedmiotem pozwu jest wywiad opublikowany w grudniu ubiegłego roku: https://strajk.eu/pracownicy-jak-woda-w-akwarium-rozmowa. PPL w ramach zadośćuczynienia domaga się 20 tys. zł na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu” oraz przeprosin przez pięć dni z rzędu w pięciu ogólnopolskich dziennikach na pierwszej stronie. Firma chce też, aby przeprosiny widniały przez dwa tygodnie na portalach pięciu dzienników. W ramach zabezpieczenia pozwu firma chciała też usunięcia z sieci spornego materiału. Jak pisze sąd w swojej decyzji: „Tekst powstał celem poinformowania społeczeństwa o postulatach związkowych i podjętych przez związki działaniach a także o stanowisku związkowca Piotra Szumlewicza w związku z problemami, jakie mają pracownicy powoda. Niewątpliwie społeczeństwo powinno być informowane o działalności państwowych spółek, w tym Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. (…) W interesie publicznym leży niewątpliwie, aby prasa miała możliwość publikacji materiałów, zawierających informacje i opinie na temat przedsiębiorstw państwowych i spraw, budzących zainteresowanie ogółu obywateli. Sąd Apelacyjny nie podziela stanowiska Sądu I instancji, że nie istnieje w zadanym stanie faktycznym żaden ważny interes publiczny, uzasadniający oddalenie wniosku o zabezpieczenie poprzez zakazanie publikacji. Chybione jest twierdzenie, że kwestia stosunków powoda jako państwowego pracodawcy z osobami zatrudnionymi przez niego oraz z organizacjami związkowymi nie stanowi przedmiotu publicznej działalności. Nie ulega wątpliwości, że spory związków zawodowych i państwowych przedsiębiorstw, dotowanych ze Skarbu Państwa, powinny być jawne i publiczne. (…) W sprawie niniejszej interes publiczny, uzasadniający oddalenie wniosku o zabezpieczenie istnieje i przejawia się w tym, że wywiad dotyczy sytuacji związku zawodowego u największego polskiego pracodawcy w branży lotniczej i pozalotniczej. Wszystkie relacje w tego typu przedsiębiorstwach na linii pracodawca, pracownik, organizacja związkowa wymagają dla transparentności działań i kontroli społecznej, relacjonowania zarówno sporów, jak i porozumień pomiędzy państwową spółką a pracownikami”. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 listopada:
1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.
1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.
1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.
1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.
1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.
1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.
2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.
?