Gigantyczne zyski BP w czasie dramatycznego kryzysu
[2022-11-02 21:02:22]
![]() Koncern BP pomiędzy lipcem a wrześniem osiągnął zysk 8,2 miliarda USD czyli ok. 7,1 miliarda GBP. Jest to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Gigantyczne zyski korporacja zawdzięcza międzynarodowemu kryzysowi energetycznemu i gigantycznym cenom energii na światowych rynkach, choć te same powody podawane są przez firmy energetyczne jako powód drastycznych wzrostów rachunków za prąd i gaz. W zeszłym tygodniu holendersko-brytyjska korporacja Shell także ogłosiła swoje rekordowe zyski i zapowiedziała, że nie zamierza płacić wprowadzonego w maju podatku od nadzwyczajnych zysków korporacyjnych (tzw windfall tax). Firma uzasadnia to tym, że zainwestowała w Wielkiej Brytanii kilkadziesiąt milionów funtów i w związku z tym nie wypracowała zysków. Jednocześnie jednak ogłosiła przekazanie swoim akcjonariuszom blisko 24 miliardów GBP za rok 2022. Skutkiem bogacenia się tych firm są szokująco wysokie rachunki konsumentów. Rząd mierzy się z kolejnymi żądaniami wprowadzenia bardziej zdecydowanych mechanizmów podatkowych dla tych firm ale nie jest tajemnicą, że Partia Konserwatywna jest blisko powiązana ze środowiskami miliarderów i jest przez nich wspierana. Wprowadzony w maju podatek zwany „windfall tax” miał służyć do pokrycia kosztów obsługi programu pomocy dla osób borykających się z płaceniem wysokich rachunków za energię. Pomimo rekordowych zysków, firmy energetyczne wykorzystują zapewniony przez rząd Torysów system zwolnień i ulg podatkowych by ograniczyć wysokość podatku, lub jak Shell w tym roku, nie płacić go w ogóle. Ed Miliband, który jest ministrem do spraw klimatu w gabinecie cieni Partii Pracy, komentując komunikat o zyskach BP, mówił, że jest to wyraźny dowód na porażkę rządu we wprowadzaniu prawdziwego podatku od nadzwyczajnych zysków. „Rishi Sunak powinien chodzić z głową spuszczoną do dołu ze wstydu, że pozwolił na pozostawienie miliardowych zysków w kieszeniach firm paliwowych i gazowych, w czasie gdy miliony Brytyjczyków borykają się z kryzysem kosztów utrzymania” - mówił. George Dibb z lewicowego think tanku Centrum na rzecz Sprawiedliwości Ekonomicznej, mówił, że „firmy takie jak BP uzyskują potężne zyski i przekierowują je od razu do już wystarczająco bogatych udziałowców. Zamiast obniżyć koszty dla konsumentów lub zainwestować w energię odnawialną, ci giganci paliwowi na pierwszym miejscu stawiają przelewy dla udziałowców”. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Bez złudzeń
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Destrukcyjna moc patriotyzmu
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolne media i faszyzm
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Cierpienia topowych beneficjantów transformacji
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Poprawnosc polityczna jako droga donikąd.
- Konferencja naukowa
- Uniwersytet Warszawski
- 21-22 października
- Poszukuję
- WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii
- Warszawa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Galeria
- 7 lipca - 1 października 2023
- Polscy Hodżyści
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Komintern (SH)
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
4 października:
1884 - Urodził się Félix Gouin, socjalistyczny polityk francuski (członek SFIO), głowa państwa i szef tymczasowego rządu francuskiego w 1946 r.
1937 - Zarządzenie rektorów polskich szkół wyższych wprowadziło rozdział miejsc dla studentów polskich i żydowskich tzw. "getto ławkowe".
1937 - Urodził się Franz Vranitzky, austriacki polityk socjaldemokratyczny, członek Socjaldemokratycznej Partii Austrii. Federalny kanclerz Austrii w latach 1986-1997.
1938 - Centralny Komitet Wykonawczy PPS podjął decyzję o bojkocie wyborów do sejmu.
1949 - Urodził się Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.
1957 - W ZSRR wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi (Sputnik 1).
1965 - Ukazało się pierwsze wydanie kubańskiego dziennika Granma.
1969 - Zmarł Jerzy Stempowski, eseista, krytyk literacki, wolnomularz, socjalista.
1970 - Zmarła Janis Joplin, amerykańska piosenkarka, przeciwniczka wojny w Wietnamie.
2009 - Socjaldemokraci z partii PASOK wygrali przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji.
2010 - Katastrofa w hucie aluminium w Ajce na Węgrzech. W wyniku pęknięcia zapory zbiornika z chemikaliami zginęło 10 osób, a 120 zostało rannych.
?