Bułgaria: Socjaliści też nie utworzyli rządu
[2023-01-21 19:45:40]
Według bułgarskiej konstytucji po wyborach parlamentarnych mogą być podjęte maksymalnie trzy próby utworzenia nowego rządu. Prezydent powierza kolejno misję utworzenia rządu przedstawicielom partii, które zdobyły najwięcej głosów, choć dane ugrupowane może także z takiej próby zrezygnować. Po wyborach w październiku 2022 r. jako pierwsza rząd próbowała stworzyć centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Demokratycznego Rozwoju Bułgarii (GERB), która zdobyła najwięcej głosów. Nie udało jej się jednak znaleźć koalicjantów, choć zaproponowała rząd złożony w dużym stopniu z bezpartyjnych ekspertów. Inne partie nie poparły takiego gabinetu, uznając, że stanowiłby tylko listek figowy dla faktycznych rządów polityków GERB, których w ostatnich latach skompromitowały liczne skandale korupcyjne. Drugą próbę podjęła centrowa partia Kontynuujmy Zmiany, która rządziła przez kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami. Ona jednak także nie zdołała stworzyć koalicji i piłka znalazła się po stronie trzeciej w wyborach BSP. Lewica także jednak nie zdołała zbudować większości i podobnie jak ich poprzednicy, socjaliści nawet nie zaryzykowali głosowania w Zgromadzeniu Narodowym. Liderka BSP Kornelia Ninowa po kilku dniach konsultacji z innymi ugrupowaniami złożyła rezygnację z misji stworzenia rządu na ręce prezydenta Rumena Radewa. Oznacza to, że prezydent Radew ma już tylko jedno wyjście: rozpisać przedterminowe wybory. Będzie to już 5. takie głosowanie w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat. Sytuacja w bułgarskiej polityce stała się patowa. Na dodatek sondaże pokazują, że nawet kolejne wybory nie przyniosą przełamania tej sytuacji, bo wszystkie ugrupowania otrzymają podobną liczbę głosów. Nowe wybory do Zgromadzenia Narodowego odbędą się najprawdopodobniej w marcu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?