Konwencja programowa Lewicy w Poznaniu

[2023-09-10 12:59:50]














W sobotę, 9 września, w Poznaniu odbyła się konwencja programowa Lewicy. Przedstawiono postulaty związane z wynagrodzeniem nauczycieli, artystów i służby zdrowia. Udział wzięli zarówno krajowi liderzy lewicy parlamentarnej, jak Magdalena Biejat i Adrian Zandberg, oraz poznańscy politycy: Katarzyna Uberhan, Katarzyna Kretkowska i Dawid Majewski.

Adrian Zandberg zaakcentował na wstępie, że Lewica nie wejdzie do rządu z Konfederacją, jeśli na to zdecydują się Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga.

Na konwencji szeroko podjęto temat pracy i pracowników. Katarzyna Ueberhan wspomniała o konieczności likwidacji luki płacowej, czyli nierówności w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn, a także o złożeniu w Sejmie projektu ustawy o powołaniu rzecznika praw pracowniczych. Jak powiedziała: "Mamy w naszym kraju już rzecznika praw obywatelskich, mamy rzecznika przedsiębiorców, mamy inspekcję pracy, ale te instytucje nie chronią wszystkich. Nie chronią tych na "umowach śmieciowych", nie chronią samozatrudnionych, nie chronią tych wykonujących pracę zależną, dlatego zawalczyłam o to by to zmienić".

Po wystąpieniu Ueberhan, na mównicę wszedł Dawid Majewski, który podniósł postulat powszechnych ubezpieczeń artystów i wyższych płac w publicznych instytucjach kulturalnych, które miałyby osiągnąć poziom co najmniej 130 proc. pensji minimalnej w gospodarce.

Kolejną prelegentką była Katarzyna Kretkowska, która zapowiedziała podniesienie pensji w oświacie i odchudzenie programów szkolnych. Skonstatowała, iż za rządów PIS nakłady na edukację spadły poniżej 2 proc PKB. Lewica ma podnieść te nakłady do co najmniej 3 proc., zaś wynagrodzenia nauczycielskie o 20 proc.: "Zadbamy aby tempo wzrostu płac w oświacie było szybsze niż tempo inflacji. Odchudzimy programy szkolne, odchudzimy podręczniki, damy przestrzeń nauczycielom na ich własną kreatywność i własne metody pracy. Wreszcie zasypiemy lukę oświatową, dołożymy samorządom brakujące dzisiaj dramatycznie środki" - stwierdziła.

Na temat sytuacji w służbie zdrowia wypowiedział się z kolei Tadeusz Tomaszewski. Zapowiedział, iż w nowej kadencji Sejmu Lewica podniesie ręce za obywatelskim projektem ustawy o wynagrodzeniach w służbie zdrowia.

W przemówieniu Anny Marii Żukowskiej padła zapowiedź, iż Lewica postara się o to, aby doszło do powszechnej konwersji umów-zleceń na umowy o pracę, jeśli świadczenie pracy jest długotrwałe i odbywa się w stałym miejscu.

Magdalena Biejat zapowiedziała natomiast powstanie 100 tys. nowych miejsc w żłobkach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Na końcu, w przemówieniach Anny Marii Żukowskiej i Włodzimierza Czarzastego Lewica zapowiedziała również wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na stażach, zwiększenie ilości wydziałów sądów pracy oraz wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy. Wspomniano również o postulacie 35-dniowego urlopu w ciągu roku.

Tomasz Rysz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Konferencja naukowa
Uniwersytet Warszawski
21-22 października
Poszukuję
WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii
Warszawa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Galeria
7 lipca - 1 października 2023
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 października:

1794 - Insurekcja kościuszkowska: po odezwie Berka Joselewicza W Warszawie powstał żydowski pułk do obrony miasta.

1909 - Urodził się Henryk Wachowicz, łódzki działacz socjalistyczny. W 1946 jedyny niekomunistyczny wiceminister Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, potem poseł na Sejm Ustawodawczy.

1918 - Pogotowie Bojowe PPS dokonało w Warszawie skutecznego zamachu na szefa niemieckiej policji politycznej Ericha von Schultzego.

1931 - W Hiszpanii kobiety otrzymały prawa wyborcze.

1936 - Hiszpańska wojna domowa: Rozpoczęła się bitwa o Madryt.

1938 - Wojska hitlerowskie wkroczyły do Czechosłowacji i zajęły tzw. Kraj Sudecki.

1949 - Proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL).

1949 - W Warszawie otwarto dla ruchu odbudowaną po zniszczeniach wojennych ulicę Nowy Świat.

1978 - Na emigracji w Londynie zmarł Adam Ciołkosz, jeden z przywódców PPS.

1985 - Izraelskie lotnictwo zaatakowało siedzibę Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Tunezji. Zbombardowana została osada Hammam asz-Szatt. Zginęło ok. 100 osób.

1989 - W Danii, jako pierwszym kraju na świecie, wprowadzono możliwość zawierania jednopłciowych związków partnerskich.

2006 - Wybory parlamentarne w Austrii wygrali socjaldemokraci z SPÖ, zdobywając 35,3%. Zieloni zajęli 3. miejsce z ponad 11% głosów.

2012 - Zmarł Eric Hobsbawm, wybitny brytyjski historyk marksistowski, członek Brytyjskiej Partii Komunistycznej.


?
Lewica.pl na Facebooku