USA: Kamala Harris czołową kandydatką Demokratów po rezygnacji Bidena

[2024-07-23 14:13:24]

25 lipca Joe Biden wygłosił przemowę do społeczeństwa w związku z ogłoszeniem rezygnacji ze startu w nadchodzących wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Biden, który jest pierwszym prezydentem od 1968 roku, który zdecydował się nie ubiegać o reelekcję. Stwierdził, że czas na kogoś nowego i świeżego. Wyraził przekonanie, że obrona demokracji jest ważniejsza niż jakiekolwiek stanowisko urzędowe.

Na koniec swojego przemówienia Biden wyraził poparcie dla Kamali Harris, argumentując, że jest ona doświadczoną, twardą i zdolną kandydatką na urząd prezydencki. Jednak, jak podkreślił "wybór należy teraz do Amerykanów".

Kamala Harris urodziła się 1964 r. w Oakland w Kalifornii. Jej rodzicami byli imigranci z Jamajki (ojciec) i Indii (matka). Po rozwodzie rodziców mieszkała około 10 lat w Montrealu, w Kanadzie.

Powrót Harris do USA był związany z podjęciem tam studiów. Ukończyła politologię i ekonomię na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie oraz prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Od 1990 r. obecna wiceprezydent wykonywała zawód prawnika w Kalifornii. Początkowo zajmowała się sprawami molestowania seksualnego dzieci. Kolejno, była zastępczynią prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda w Kalifornii, szefową wydziału Społeczności i Sąsiedztwa w prokuraturze w San Francisco, a od 2004 roku pierwszą w historii czarnoskórą kobietą na stanowisku prokurator okręgowej San Francisco. Ostatecznie w 2011 r. została prokurator generalną Kalifornii jako pierwsza w historii kobieta, pierwsza w historii osoba czarnoskóra i pierwsza w historii osoba azjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku.

W 2016 r. została po raz pierwszy wybrana na senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Natomiast w 2019 r. ogłosiła, że zamierza kandydować na stanowisko prezydenta USA w wyborach w 2020 r.

W trakcie kampanii szybko jednak wycofała się z wyścigu o Biały Dom. W sierpniu 2020 r. kandydat Demokratów na prezydenta - Joe Biden - poinformował, że wybrał ją na swoją wiceprezydent. Dzięki wygranej Bidena, Harris stała się pierwszą w historii kobietą i osobą czarnoskórą na stanowisku wiceprezydent USA. Od 2021 r. do teraz Kamala Harris pełni funkcję wiceprezydentki.

Przypomnijmy, rezygnację Bidena poprzedziły takie wydarzenia, jak przegrana debata telewizyjna z Donaldem Trumpem, pomyłki dotyczące nazwisk podczas spotkań z zagranicznymi politykami (nazwanie Zełeńskiego - Putinem, zaś Kamali Harris - Trumpem) oraz zamach z broni palnej podczas mityngu na Donalda Trumpa. Wszystkie te czynniki osłabiły pozycję Bidena, zaś dodały animuszu i sondażowego wsparcia jego kandydatowi z Partii Republikańskiej.

Tomasz Rysz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


17 września:

1858 - Zmarł Dred Scott, amerykański niewolnik, który przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych dochodził prawa do wolności.

1918 - Zakończył się XIV zjazd PPS; wysunięto postulat utworzenia Rzeczpospolitej Ludowej i powołania rządu będącego sojuszem socjalistów, ludowców, peowiaków i inteligencji demokratycznej.

1922 - Urodził się Agostinho Neto, współzałożyciel Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli (MPLA), pierwszy prezydent niepodległej Angoli (1975-79), poeta.

1938 - W moskiewskim więzieniu został zabity Bruno Jasieński, poeta futurystyczny związany z radykalną lewicą.

1948 - Żydowscy terroryści z organizacji Lechi zamordowali specjalnego wysłannika ONZ do Palestyny, szwedzkiego dyplomatę Folke Bernadotte.

1963 - Iran: W wyborach parlamentarnych po raz pierwszy uczestniczyły kobiety.

1980 - Zarejestrowano NSZZ „Solidarność”.

1986 - Czesław Kiszczak zapowiedział zwolnienie ostatnich 225 osób więzionych za działalność opozycyjna - Polska stała się pierwszym krajem Układu Warszawskiego bez więźniów politycznych.

1993 - Tąpnięcie w kopalni "Miechowice" w Bytomiu. Zginęło 6 górników.

2005 - Nowa Zelandia: Wybory parlamentarne wygrała Partia Pracy zdobywając 40,74% głosów i 50 mandatów ze 122.

2011 - W Zuccotti Park w Nowym Jorku rozpoczęła się pierwsza z serii demonstracji o charakterze okupacyjnym "Occupy Wall Street".

2014 - "Marsz Głodnych" z Sosnowca.


?
Lewica.pl na Facebooku